Текстът е препечатан от „Свободна Европа“. Свободна Европа е службата за България на Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL). От 1950 г. до 2004 г. излъчва предавания на български език. От началото на 2019 г. Свободна Европа е възстановена като дигитална платформа за предоставяне на мултимедийно съдържание на български език.
Йовка Димитрова е работила 17 години във в. “24 часа” преди да замине като кореспондент на вестника в Брюксел след влизането на България в ЕС през 2007 г. Работила е за bTV, BIT, dnes.bg и за други издания по теми, свързани с работата на Европейския съюз. Намира логика в сложните процедури и чар в бюрокрацията, която ги прилага.
Законът в Русия, с който чуждестранните медии и неправителствени организации се обявяват за чуждестранни агенти е неприемлив, се казва в позиция на Европейския парламент, гласувана в четвъртък. Евродепутатите призоваха Русия да отмени този акт.
Според парламента изискването за обозначаването на медии и публикации като “чуждестранни агенти” заплашва от стигматизиране на журналисти и може допълнително да застраши независимата журналистика в страната, както и че ограничава свободата на изразяване. То лимитира възможностите на медиите да се финансират и разрушава репутацията им.
Евродепутатите смятат, че глобите, предвидени в закона, целят да принудят неправителствените организации и медиите да харчат средствата си за плащането им, като така допълнително ограничават свободата на изразяване.
В позицията на Европарламента се казва, че законът противоречи на Конвенцията за човешките права на Съвета на Европа, и е в нарушение на анажиментите на Русия като член на организацията.
Европарламентът заклеймява закона, както и последните поправки за включването и на самите журналисти като физически лица, и настоява за отмяната на разпоредбите, които противоречат на международните стандарти.
В резолюцията е записано още, че парламентът се “противопоставя на методите на руските власти да използват силата на държавата за потискане на свободата на изразяване и свободното слово и по този начин да насаждат страх в обществото” и се призовават руските власти да подкрепят безпристрастността на медийните канали и да подобрят условията за работа на журналистите, така че да се избегне автоцензурата.
Документът призовава страните членки на ЕС да повдигнат въпроса в Съвета на Европа, където Русия е член, Венецианската комисия – да анализира закона, а Европейската комисия да заяви ясна позиция от името на ЕС.
Двама български евродепутати са сред съвносителите на текста – Андрей Ковачев и Ева Майдел от ЕНП (ГЕРБ).
Руският парламент одобри закон за “чуждестранните агенти”, който задължава руските неправителствени организации, частни лица, блогъри и медии, получаващи финансиране от чужбина, да се регистрират в Министерството на правосъдието като “организации, осъществяващи функции на чуждестранни агенти”, както и да маркират като такива публикациите и проектите си под заплаха от затвор до две години и глоби. Допълненията към закона бяха подписани от президента Владимир Путин на 2 декемри.
От началото на действието на закона вече 80 неправителствени организации са обявени за чуждестранни агенти, а други 45 са подали документи за регистрация.
Министерството на правосъдието е обявило за „чуждестранни агенти“ десет медии досега. Това са „Гласът на Америка“, Радио Свободна Европа/Радио Свобода, още седем специализирани или регионални сайта на РСЕ/РС, както и съвместният телевизионен проект на „Гласът на Америка“ и РСЕ/РС – „Настоящее время“.
Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.