Европейската комисия /ЕК/ предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз за това, че все още не е свързала националния си търговски регистър със Системата за взаимно свързване на търговските регистри /BRIS/, като по този начин страната нарушава Директива относно някои аспекти на дружественото право.
Крайният срок, в рамките на който България трябваше да се свърже с BRIS, беше 8 юни 2017 години. Повече от 4 години след изтичането на този срок и въпреки многократните призиви от страна на Комисията България все още не е свързана със системата. В резултат на това нито една от функциите на BRIS не е налична по отношение на българските дружества.
По-конкретно, несвързването на България с BRIS затруднява получаването на съответната информация за българските дружества за гражданите, дружествата и специалистите от ЕС.
Освен това без BRIS търговските регистри не могат да си сътрудничат при презгранични сливания, в които участват български дружества, или при процедури, свързани с презгранични клонове на български дружества.
Повече информация за всички решения по процедурите за нарушения спрямо България и другите държави членки ще намерите – ТУК.
Същевременно от Правосъдното министерство разпространиха позиция, в която потвърждават, че през 2017 г. България е трябвало да свърже Търговския регистър със системата на регистрите на държавите от ЕС (BRIS), както изисква директивата относно дружественото право. В резултат на това неизпълнение в началото юли 2020 г. Европейската комисията (ЕК) официално е информирала страната ни за започването на наказателна процедура.
От встъпването в длъжност настоящият ръководен състав на Министерство на правосъдието започна работа по този проблем, съобщават от ведомството. През юни 2021 г. служебният министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов е информирал комисаря по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи Дидие Рейндерс за предприеманите конкретни действия за преодоляване на натрупаното от 2017 г. насам закъснение.
Министерството на правосъдието предприе спешни мерки като изготви техническа спецификация, проведе процедури и сключи договор, който вече се изпълнява, с предмет „Осигуряване на оперативна съвместимост за обмен на данни между информационната система на търговския регистър и Европейската централна платформа и предоставяне на информация за действителни собственици“.
Новото ръководство на Агенция по вписвания изготви детайлен график за изпълнение на дейностите по изработване на софтуера, като същият ще бъде готов до края на тази година. На тази основа от януари 2022 г. ще бъдат проведени задължителните интеграционни тестове за свързване на българския регистър с европейските регистри. При успешно завършване на тези дейности, това ще бъде изтъкнато като основание за прекратяване на процедурата.