Европейската централна банка /ЕЦБ/ ще се присъедини към Федералния резерв на САЩ и ще повиши лихвените проценти днес в опит да овладее рекордната инфлация, въпреки че рискува да задълбочи рецесията, която според икономисти се наблюдава осезаемо в Европа.
По време на заседанието на управителния съвет на банката не е било предвидено да се обсъжда дали да се повишат лихвите за 19-те държави, които използват еврото, а с колко. Според анализатори това ще бъде увеличение от порядъка между половин и три четвърти от един процентен пункт. На последното си заседание през юли банката обяви първото си увеличение от 11 години насам, като повиши лихвите с половин пункт, докато при нормални обстоятелства те биват променяни само с четвърт пункт. ЕЦБ, която до неотдавна не предвиждаше увеличение на лихвените проценти през тази година, беше принудена да промени плановете си заради рекордната инфлация от 9,1%, регистрирана през изминалия месец. Инфлацията, която се дължи главно на рязкото покачване на цените на природния газ, ще продължи много по-дълго от очакваното, предупреждават експерти.
Повишаването на лихвените проценти е типичният защитен ход на централните банки, когато се наблюдава по-висока инфлация. По-високите лихвени проценти оказват влияние върху цената на кредитите в цялата икономика, като оскъпяват заемите, потреблението и инвестициите и по този начин намаляват търсенето на стоки. Проблемът е, че инфлацията се дължи не толкова на търсенето, колкото на предлагането в икономиката, което в момента е негативно повлияно от разходите за петрол и природен газ, за което ЕЦБ не може да направи почти нищо.
ЕЦБ изостава от другите централни банки в повишаването на лихвените проценти, а според анализатори тя вече изпитва опасения, че доверието в нея като институция, бореща се с инфлацията, е застрашено, което на свой ред води до неотложността лихвените проценти да се повишат по-бързо от очакваното. По-високите лихвени проценти ще спомогнат за стабилното поддържане на обменния курс на еврото спрямо долара, като увеличат търсенето на деноминирани в евро инвестиционни активи. Неотдавнашният срив на еврото под 1 щатски долар, предизвикано от нарастващите разходи за електроенергия и влошените икономически перспективи, повиши инфлацията, тъй като оскъпява вносните стоки.
Някои смятат, че банката реагира прекалено остро на настоящата ситуация.
„Съществува сериозен риск този решителен подход на ЕЦБ да доведе не само до по-нисък икономически растеж и заетост спрямо сегашните цифри, но и до по-крайни действия за овладяване на инфлацията,„, предупреждава Ерик Ф. Нилсен, главен икономически съветник в „УниКредит Банк“. Той твърди още, че „нарастващата загриженост за репутацията им“ може да принуди ЕЦБ, а вероятно и Федералния резерв, да прекалят със затягането на паричната политика.