Европейският парламент: 10% от работещите в Общността живеят в бедност

0
290
Европейски парламент, Брюксел. Снимка. wikimedia commons
Снимка. wikimedia commons

Брюксел предложи регламентиране на минималните работни заплати в отделните държави-членки на Общността. Идеята не е да се въведе една и съща ставка за всички страни, а да има критерии, по които тя да се определя. В момента това се прави изцяло на национално равнище и по различни принципи.

Проектът на Европейската комисия се подкрепя от Европарламента, предаде „bTV“. Преди дни беше приета резолюция, която е в подкрепа на работещите в уязвимо положение и в защита на уредбата, която определя минималната работна заплата.
А тя варира от 2202 евро в Люксембург до 332 евро в България.

В същото време 10% от работещите всъщност живеят в бедност. Данните показват още, че 60% от тези, които получават минимална работна заплата, са жени. На тях им се налага да приемат и непълен работен ден, и да се лишават от социални права. Понякога причината е опитът да се съчетаят семейните задължения с професионалните.

В момента в 21 държави-членки на ЕС има минимална работна заплата, която е определена със закон. Останалите 6 я фиксират чрез колективни споразумения.

Сериозен проблем има и при заплащането на медиците. При пандемията стана ясно, че голяма част от работещите в здравеопазването са сред най-ниско платените в Европа.

Идеята на Брюксел е при определянето на минималната работна заплата да се вземат предвид стандартът и покупателната способност. Те са различни, понякога в пъти, за различните страни-членки. Така например един човек с 800 евро в България би живял много по-добре, отколкото в Люксембург.

Сред предложенията е минималната работна заплата да достигне до 45-60% от средната. Това ще доведе до нейното увеличаване в повечето от държавите-членки.
Тепърва предстои официално становище по тези предложения от Европейския парламент, а след това – и от Съвета.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments