Върховният съд на Европейския съюз отсъди задържането на бежанци, търсещи убежище на територията на Унгария, като незаконно, съобщи „BBC“.
Съдебното решение бе гласувано, след като представители на Европейския съюз разкритикуваха унгарското извънредно положение, при което стотици граждани на страната бяха разпитвани във връзка с обвинения в разпространяването на “фалшиви новини”, свързани с новия коронавирус.
Унгарският премиер Виктор Орбан отказа да присъства на заседанието на Европейския парламент от вторник по отношение на ситуацията в Унгария. Към момента над 300 души са задържани в транзитните зони на унгарско-сръбската граница.
Кореспондентът на “BBC” в Будапеща Ник Торп коментира, че „Европейският съд цели да постигне освобождаването на търсещите убежище, половината от които са деца, както и да подтикне Унгария към изграждането на нови правила за предоставяне на политическо убежище”
Две семейства – от Афганистан и Иран, заведоха дело срещу унгарското правителство в Европейския върховен съд, като емигрантите предстои да бъдат освободени, предаде кореспондентът на “BBC”.
Близо 120 емигранти от транзитната гранична зона на страната са задържани вече повече от година.
Гранични патрули и ограда с бодлива тел пазят южната граница на Унгария от емигрантския наплив.
Ерно Саймън от Агенцията за бежанците към Обединените нации коментира, че дългосрочното задържането в транзитните зони на уязвими хора, сред които и деца, е “напълно неприемливо и нехуманно”.
Кабинетът на Орган отказва да предоставя убежище на граждани извън Европейския съюз, като се противопоставя на натиска на други страни членки като Гърция и Италия за споделяне на емигрантското бреме. До кризата се стигна с емиграционната вълна от 2015 г., като все още проблемът остава нерешен, а множество лагери за бежанци остават претъпкани и с тежки битови условия.
Голяма част от мигрантите от 2015 г. са сирийци, афганистанци и иракчани, търсещи убежище от военния конфликт в Сирия. През последните няколко години се наблюдава и ръст на мигрантите от Субсахарска Африка, които също рискуват живота си, за да достигнат границите на Европейския съюз.
Иранците, завели дело срещу Унгария, са Абу Султани и 11-годишният му син Армин, който коментират, че са “много радостни” относно решението на Европейския съд.
“През последните няколко години нямах възможността да заобичам Унгария, защото бяхме в непрестанен страх от закона. Сега обаче с цялото си сърце считам Унгария за своя родина.”
Опасенията относно юрисдикцията на Орбан
Депутати от Европейския парламент заявиха опасенията си относно извънредното положение в Унгария на кабинета на Орбан, което предоставя по-широки правомощия на премиера по време на кризата.
Извънредният закон в страната предвижда затвор до пет години за “разпространяването на фалшива или подвеждаща обществена информация” относно заразата или мерките на правителството.
Европейският вицепрезидент Вера Джурова коментира в Туитър: “Извънредните правомощия гласувани в Унгария изглеждат много по-обширни, от която и да било друга европейска нация”, добавяйки: “Европейската комисия ще бъде изключително бдителна относно отражението на извънредните мерки върху демократичните процеси в страната”.
Основанието за съдебното решение на Европейския съд
Задържането в транзитните зони е акт на “отнемане на човешките свободи”, тъй като бежанците нямат възможност да навлязат в Унгария или да се върнат в Сърбия, обяви Европейският съд.
Молбите за убежище на двете семейства, които са завели иск срещу Унгария, са били отказани, като Сърбия от друга страна не ги допуска обратно на територията на страната си.
Съгласно европейското право за отдаване на политическо убежище максималният срок за задържане на хора, които са обект на екстрадиция, е не повече от 18 месеца.
Търсещите международно убежище в Европейския съюз могат да бъдат задържани на границата, но след период от четири седмици страните членки са длъжни да предоставят временно място за престой.
Европейският съд коментира още, че подобни молби не изискват основателна причина или аргументация, като следва всяко европейско правителство следва да осигури нужните средства за осигуряване на подслон.
Какво следва за бежанците?
Унгарският съд в Сегед следва да излезе с ново постановление за освобождаването на нелегално задържаните души в транзитните зони.
“В случай че това не се случи, ще се погрижим европейските институции да задължат освобождаването им”, коментира адвоката на семействата от Унгарския хелзинкски комитет.