Европейските лидери се изправят срещу победата на Тръмп на срещата на върха в Унгария

Първият мандат на Тръмп доведе до драматично влошаване на отношенията

0
152
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп. Снимка: Facebook

Преизбирането на Доналд Тръмп в Белия дом фокусира вниманието в Европа, а десетки лидери се срещат в Будапеща и имат идеалната възможност да обсъдят въпроса, предава „BBC“.

Първият мандат на Тръмп доведе до драматично влошаване на отношенията. Той беше ядосан, че европейските държави не плащат повече за собствената си сигурност.

Беше разгневен от търговския дефицит на САЩ с Европа. И изглеждаше особено раздразнен от голямата сила на ЕС Германия и по двата въпроса. Попитайте бившия германски канцлер Ангела Меркел.

И така, какво ще означава бъдещото президентство на Тръмп за континента? И по-специално за Украйна?

Володимир Зеленски от Украйна е в унгарската столица за среща на Европейската политическа общност. Тя е идея на френския президент Еманюел Макрон – стартира след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна като говорилня за съвместно справяне с предизвикателствата на континента.

Опасенията тук са, че новата американска администрация ще забави, ако не и спре, потока от американска военна помощ за Киев. САЩ са най-големият отделен донор за Украйна. Досега. И Европа ще се бори да поеме тежестта.

В миналото Тръмп се хвалеше, че може да приключи войната с Русия за един ден. Това, което не е ясно, е дали той иска Украйна да спечели.

Европейските лидери, по-специално министър-председателят на Обединеното кралство сър Киър Стармър, Макрон и германският канцлер Олаф Шолц, многократно обещаха да подкрепят Украйна. Зеленски ще ги призове в четвъртък да останат верни на думата си.

Нещата изглеждат меко казано трудни за Киев. Не само че бъдещето на американската военна помощ вече е несигурно, но има въпросителна и над втория по големина донор на Украйна – Германия. Нейното трипартийно коалиционно правителство се разпадна късно в сряда. На всичкото отгоре домакин на срещата в четвъртък е не кой да е, а унгарският премиер Виктор Орбан, който е ентусиаст на Тръмп.

Добре известен и с близките си връзки с Москва, нежеланието си да наложи санкции на Русия и да предостави оръжия за самозащита на Украйна. Той неколкократно призова ЕС да поиска „безусловно и незабавно прекратяване на огъня“ между Украйна и Русия, което е в разрез с досегашното настояване на западните съюзници на Украйна, че Киев трябва сам да диктува условията си.

Орбан описва Тръмп като член на лагера, който той нарича „за мир“.

При всичко това президентът Зеленски и другите присъстващи в Будапеща този четвъртък се надяват да поддържат приятелски отношения с новата администрация на Тръмп възможно най-дълго. Това стана пределно ясно от преобладаващо ласкавите поздравителни послания на европейските лидери в социалните мрежи. Но Тръмп ще знае, че повечето от тях са в полза на неговата съперничка демократка за президентския пост Камала Харис.

Изборната надпревара в САЩ винаги се е предвиждала да бъде напрегната, а представителите на ЕС настояват, че са по-добре подготвени за Тръмп 2.0, отколкото през 2016 г., когато бяха изненадани. Но изолационизмът на Тръмп все още дълбоко тревожи Европа. Континентът очаква от САЩ сигурност. Това е така още от края на Втората световна война. Той търси защита от руския експанзионизъм и помощ в защитата на Украйна. Проблемът е, че: Тръмп не е фен (и това е учтиво казано) на НАТО, трансатлантическия военен съюз.

Търговията е друг проблем, особено за ЕС. САЩ са най-големият му търговски партньор. Но Тръмп е протекционист. Той обича да налага мита върху вноса, казва той.

Това е лоша новина за и без това бавните икономики на Европа. Като например зависимата от износа Германия с нейната закъсала автомобилна индустрия. Европейската комисия заявява, че е готова, ако се наложи, с ответни мерки, но предпочита да избегне тръгването по пътя на търговската война с Тръмп.

Друг проблем е единството. Тръмп с неговата политика „Америка на първо място“, не по-различна от руския лидер Владимир Путин или китайския Си Дзинпин, които прокарват свои собствени националистически програми на световната сцена, би предпочел да не се изправя срещу силна, обединена Европа. Предпочитат да разделят и управляват.

Виктор Орбан не е единственият голям фен на Тръмп тук. Такъв е и министър-председателят на Словакия, а донякъде и премиерът на Италия. Те клонят към Тръмп по начин, който ги разделя от повечето от останалите. Брюксел се опасява, че други държави – членки на ЕС, сега могат да бързат да си осигурят добри двустранни отношения с Тръмп за сметка на единството. Това ще отслаби блока.

Но дипломат от ЕС, с когото разговарях и който помоли да не бъде назоваван, за да говори свободно, смята, че може да се случи и обратното.

„Ние в Брюксел се притеснявахме от Брекзит по онова време“, каза ми той. И добави:

„Смятахме, че и други държави членки ще последват Обединеното кралство през вратата на ЕС. Но се случи точно обратното. Страните от ЕС се сляха още повече чрез процеса на Брекзит. Доналд Тръмп може да има същия ефект върху нас. Да ни накара да се сближим още повече. Да ни принуди да бъдем по-самостоятелни.“

Точно преди деня на изборите в САЩ полският министър-председател Доналд Туск, самият той бивша голяма фигура в Брюксел, обяви на Х:

„Бъдещето на Европа вече не зависи от президентските избори в САЩ, а преди всичко от самата Европа.“

Може би. А може би не.

Друга, доста плашеща школа сред традиционните политици в Европа е, че тази победа на Тръмп може да се окаже стимул за десните националисти далеч по-близо до дома.

Европейските популисти, които споделят неговата вяра, че те са истинският глас на избирателите: разстроени от икономиката, от имиграцията, от състоянието на съответните държави и настояващи за промяна сега.

Мелания Тръмп се завръща като първа дама на САЩ: Какво трябва да знаем за нейната кариера и инициативи?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments