Европарламентът прие предварително политическо споразумение с държавите от Европейския съюз /ЕС/, относно новите мерки за подобряване качеството на въздуха в Съюза. Целта е чиста околна среда за човека, природните екосистеми и биологичното разнообразие.
С новите правила се определят по-строги гранични стойности от 2030 г. и целеви стойности за замърсителите със сериозно въздействие върху човешкото здраве, включително прахови частици /ПЧ2,5, ПЧ10/, азотен диоксид /NO2/ и серен диоксид /SO2/. Държавите членки могат да поискат крайният срок /2030 г./ да бъде отложен с до десет години, ако са изпълнени конкретни условия.
Ако новите национални правила бъдат нарушени, засегнатите от замърсяването на въздуха, ще могат да предприемат правни действия, а гражданите ще могат да получат обезщетение, ако здравето им е било увредено.
В градовете ще бъдат създадени повече пунктове за вземане на проби за качеството на въздуха и понастоящем фрагментираните индекси за качеството на въздуха в целия ЕС ще станат съпоставими, ясни и публично достъпни.
Законът трябва да бъде приет също и от Съвета, преди да бъде публикуван в Официален вестник на ЕС и да влезе в сила 20 дни по-късно. След това страните от ЕС ще разполагат с две години, за да приложат новите правила.
Замърсяването на въздуха продължава да бъде водеща екологична причина за преждевременна смърт в ЕС с около 300 000 случая годишно. През октомври 2022 г. Комисията предложи преразглеждане на правилата на ЕС за качеството на въздуха с по-амбициозни цели за 2030 г. Като целта е нулево замърсяване до 2050 г. в съответствие с плана за действие за нулево замърсяване.
Идва краят на БДЖ? Отваря ли се пазарът за пътнически превози и за други оператори?
Поне ремонтирайте участъка от Лютиброд до Челопек защото е в ужасно състояние,а оттам и автобуси минават.