По време на своята обиколка в Североизточна България министърът на туризма Евтим Милошев и Ертен Анисова – председател на Комисията по туризъм в 49-то Народно събрание, посетиха културно-историческия комплекс „Двор на кирилицата“ в Плиска. Те разгледаха крепостта „Кирилица“, символизираща защитата на българската култура от латинското влияние, и преминаха по Алеята на писателите, която увековечава делото на 80 български творци.
Гостите бяха посрещнати от създателя на комплекса Карен Алексанян, който със собствени усилия и ентусиазъм е създал този притегателен център, променил географията на вътрешния туризъм в региона. „Дворът на кирилицата“ е съвременно свидетелство за великото постижение на българската култура, което е поставило държавата ни на световната карта като цивилизация, дала писменост на над 250 милиона души в 23 държави по света.
„Този необикновен двор представя едно забележително постижение, което ни отличава сред европейските народи. Смятам, че туристически обекти като този, плод на родолюбиво дело, ни дават много поводи за национална гордост и привличат хиляди туристи, които да се запознаят с историята и приноса на българите към европейското културно наследство“, каза министър Милошев. Карен Алексанян сподели:
„С много вдъхновение, упорита работа и любов към историята, една празна поляна край Плиска се превърна в необикновено място. Място, което пази спомена за създателите на кирилската азбука и за творци, допринесли тя да пребъде през вековете. За нас е удоволствие да ви посрещнем в културно-исторически комплекс „Двор на кирилицата!“
Комплексът е пример за забележителност, която е предпоставка за целогодишното развитие на устойчив вътрешен туризъм, базиран на богатото културно наследство на България. Със своето уникално съдържание и атмосфера, „Дворът на кирилицата“ привлича хиляди туристи ежегодно, запознавайки ги с делото на светите братя Кирил и Методий и с историята на българския дух.
Това посещение подчертава значимостта на културно-историческите обекти като ключови елементи в развитието на туризма в България и насърчава запазването и популяризирането на нашето културно наследство.
Античност и Средновековие в древен Пловдив: Вход свободен за зрелищния фестивал през юни
[…] […]