Ипотеките у нас били по-евтини от тези в САЩ, като това зависело от решения на Европейската централна банка (ЕЦБ) във Франкфурт, заяви експертът по недвижими имоти Георги Павлов за „NOVA“. Той добави също, че мечтата за евтино и хубаво жилище не съществувала.
Според Павлов цените на имотите в България били високи, ако кредитите, давани от ЕЦБ били евтини. В Европа сега имало нулеви и дори отрицателни лихви, което било и свързано с рекордно ниското лихвено равнище от 3% за ипотечни кредити у нас.
Нямало единен профил на купуващите имоти, а зависел от това дали хората си търсели постоянно жилище или просто вила извън града. Търсел се много широк спектър от имоти. Той бил неориентиран, защото българите били забравили как се живее в къща или на село. Това било така въпреки постоянните тенденции за избор на къщи пред апартаменти.
Експертът вижда кризата като мотив за хората да се доближат отново към природата. Това били наклонности, които били едва в зародиш, но сега на купувачите се е дал повод да се впуснат към вътрешните си стремежи. Малките населени места имали своите минуси, но хората просто трябвало да свикнат с тях.
Мечтата за хубаво, но евтино жилище не съществувала. Според Павлов купуването на подценен имот било невъзможно. Повечето сделки, които щели да се сключат сега, щели да са за по-евтини постройки на село, в които българинът виждал по-малко риск. Там купувачът щял да създава стойност в имота си чрез повече личен труд.