Ежегодно стотици хора биват обявявани за издирване, като по-голямата част от тях се открива. Често причината за изчезването им е емоционално решение. Подобна е и историята на 20-годишния Мартин Георгиев, който вчера беше намерен на ЖП гарата в София.
839 български граждани са били обявени за издирване през 2022 г., като са били намерени 736, показват данни на МВР. Според тях един човек може да бъде вписан за издирване няколко пъти – в случаите, когато за него се подават няколко сигнала. Заради това не може да бъде посочена точната цифра на безследно изчезналите през изминалата година.
Георгиев ще стане част от статистиката за 2023 г. Според информация на „bTV“ пред властите той е заявил, че не се е прибрал и е спрял да отговаря на мобилния си телефон, тъй като се е скарал с майка си.
Малко след като близките на Георгиев са подали сигнал за изчезването му, униформени са успели да се свържат с него. На тях той е казал, че се е скарал с майка си. Същевременно той има 18 години и следователно не могат да го принудят да се прибере. Младежът не е отишъл и до районното, за да се отпише като изчезнал. И така довчера, когато жена го е видяла на ЖП гарата, снимала го и изпратила кадъра на майка му.
Майката на младежа коментира пред „bTV“, че не са се карали, но по време на последния им разговор са обсъдили проблеми в университета: „Предният изпит ми беше казал, че не го е взел. Просто му казах, че животът не е лесен. И това е.“
Според криминалния психолог Тодор Тодоров дори невинна забележка може да е причина за бягство. По думите му много хора, които изпаднат в моментна емоционална лабилност, могат да предприемат подобни ходове. В немалко от случаите става дума за емоционално взети решения заради неразбирателства в семейния кръг.