Езиковед: Използването на чуждици е признак за слаба езикова култура

0
135
Доц. Владислав Миланов
Доц. Владислав Миланов. Снимка: Facebook

Все повече чужди думи навлизат в българския език, а процесът се ускорява с използването на повече нови технологии и социални мрежи. Чуждиците са предимно от английски език и често нямат съответствие в родната ни реч.

Темата коментира езиковедът от Софийския университет /СУ/ доц. Владислав Миланов пред „Bulgaria ON AIR“. Според него навлизането на чужди думи е естествен начин един език да бъде обогатен. Те обаче могат да бъдат използвани и заради други фактори, като желание за подражателство или с мисълта да изглеждаме по-престижно в очите на другите.

„Това е псевдоначетеност, говори за слаба речева култура и за неуважение към родния език. Нека я ограничаваме тази реч, нека се опитваме да използваме думи, които обогатяват българското“, призова доц. Миланов.

По думите му е важно един човек с висока езикова култура да познава и ползва родния си език в оригинал, защото това е истинско богатство. Много от сънародниците ни обаче са свикнали да общуват разговорно, преминават лесно на „ти“ и често предпочитат да обидят събеседника си, вместо да го убедят в собствената си хипотеза със силата на аргументите.

Доц. Миланов коментира и речта на политиците, като ги призова на първо място да бъдат искрени и почтени през думите си, да изразяват богата мисъл, а тезите им да бъдат подплатени със силата на изразните средства.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments