Facebook е изправена пред съдебни дела в САЩ, които могат да наложат продажбата на Instagram и WhatsApp

0
120
Фейсбук.
Снимка: Пиксабей

Facebook Inc може да бъде принудена да продаде своите ценни активи на WhatsApp и Instagram, след като Федералната търговска комисия на САЩ и почти всеки щат зад Океана е завел дела срещу компанията за социални медии с обвинението, че използва стратегия “купете или скрийте”, която цели да извади на показ съперници и да задържи по-малки конкуренти на полезрението на потребителите, пише “Агенция Ройтерс”.

С подаването на двойните дела в сряда Facebook става втората голяма технологична компания, изправена пред голямо правно предизвикателство тази година, след като американското министерство на правосъдието съди Google на Alphabet Inc през октомври, обвинявайки компанията за 1 трилион долара, че използва пазарната си сила, за да отблъсне свои съперници. Съдебните дела подчертават нарастващия двупартиен консенсус за принуждаване на Big Tech да носи отговорност за своите бизнес практики и отбелязват рядък момент на съгласие между администрацията на Тръмп и демократите, някои от които се застъпват за разбиването на Google и Facebook.

Oбвиняват Facebook, че изкупува конкуренти, като се фокусира специално върху предишните си придобивания на приложението за споделяне на снимки Instagram за 1 милиард долара през 2012 г. и приложението за съобщения WhatsApp за 19 милиарда долара през 2014 г. Федералните и щатските регулатори заявиха, че придобиванията трябва да бъдат развързани – ход, който вероятно ще предизвика дълго правно предизвикателство, тъй като сделките бяха изчистени години по-рано от FTC (Федералната търговска комисия).

“В продължение на почти десетилетие Facebook използва своето господство и монополна власт, за да смаже по-малки съперници, да потуши конкуренцията, и всичко това за сметка на ежедневните потребители”, заяви главният прокурор на Ню Йорк Летиция Джеймс от името на коалицията от 46 щата, сред които Вашингтон DC. От своя страна Алабама, Джорджия, Южна Каролина и Южна Дакота не участваха в делото.

Джеймс каза, че компанията е придобила съперници, преди да успеят да застрашат господството на компаниятаГенералният съветник на Facebook Дженифър Нюстед нарече съдебните дела “ревизионистка история” и заяви, че антитръстовите закони не съществуват, за да наказват “успешни компании”. Тя каза, че WhatsApp и Instagram са успели, след като Facebook инвестира милиарди долари в отглеждането на приложенията. Нюстед заяви:

“Правителството сега иска да направи нещо, изпращайки смразяващо предупреждение към американския бизнес, че нито една продажба не е окончателна.”

Нюстед също повдигна съмнения относно предполагаемите вреди, причинени от Facebook, като аргументира, че потребителите са се възползвали от решението му да направи WhatsApp безплатен, а конкуренти като YouTube, Twitter и WeChat са се справили добре, без достъп до платформата им за разработчици.

В публикация във вътрешната дискусионна платформа на Facebook главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг каза на служителите, че не очаква “някакво въздействие върху отделни екипи или роли” в резултат на съдебните дела, които според него са “една стъпка в процес, който може да отнеме години, се разиграва цялостно”.

Коментарите бяха изключени за публикацията на Зукърбърг, както и за други публикации по съдебните дела, споделени от Нюстед и главен директор за поверителност на продукта Michel Protti, според копия, разгледани от Ройтерс. Нюстед също предупреди служителите да не публикуват по случаите. Facebook не отговори веднага на въпроси относно публикациите.

Продължителна борба

Зукърбърг каза на служителите си през юли, че Facebook ще “излезе на тепиха”, за да се бори с правно предизвикателство за разбиване на компанията, наричайки я “екзистенциална” заплаха, се казва в аудио от вътрешни фирмени заседания, публикувано от The Verge. Въпреки че средствата за защита срещу раздяла са рядкост, някои антитръстови експерти заявиха, че случаят е необичайно силен, като се вземат предвид осъдителните изявления на Зукърбърг, извлечени от собствените документи на Facebook, като имейл от 2008 г., в който той казва, че “по-добре е да купуваш, отколкото да се конкурираш”.

Други експерти като Сет Блум от стратегическия съвет на Bloom заявиха, че жалбата на FTC е „значително по-слаба“ от делото на DOJ срещу Google. Блум каза:

“Говорим за придобивания, които са на шест или осем години и ще бъде трудно съдът да разпореди отнемане от преди много години.”

Инвеститорите повтаряха подобни опасения. Даниел Морган, портфолио мениджър в Synovus Trust в Атланта, Джорджия, сподели:

“Не знам дали FTC или DOJ ще успеят да разбият Facebook. Предполагам, че това ще бъде протакано в съдилищата, докато Facebook се защитава.”

Съдебните дела са най-големите антитръстови дела от едно поколение, сравними със съдебния процес срещу Microsoft Corp през 1998 г. Федералното правителство в крайна сметка урежда този случай, но дългогодишната съдебна борба и разширен контрол попречиха на компанията да осуети конкурентите и се приписва на разчистването на пътя за експлозивния растеж на интернет.

Миналия месец Facebook заяви, че купува стартиращата компания за обслужване на клиенти с цел придобиване, според което Wall Street Journal оценява Kustomer за 1 милиард долара. Facebook също купи Giphy, популярен уебсайт за създаване и споделяне на анимирани изображения и GIF файлове, през май. Това придобиване вече е подложено на контрол от страна на надзорния орган на Обединеното кралство. Акциите на Facebook паднаха с цели 3% след новината, преди да загубят 1,9% от стойността си.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments