Facebook обяви, че ще възстанови достъпа до новинарското съдържание на своите потребители в Австралия. Миналия четвъртък технологичният гигант блокира достъпа до новини на австралийците на своята платформа заради спор относно предложен закон, който ще принуди него и Google да плащат на издателите на новини за публикуване на новинарско съдържание, предаде „BBC“.
Финансовият министър на Австралия Джош Фриденберг заяви, че собственикът на Facebook Марк Зукърбърг му е казал, че забраната ще приключи „през следващите дни„, след като двамата проведат нужните дискусии. Фриденберг добави, че ще бъдат направени изменения в закона. „Facebook отново се сприятели с Австралия.“, каза той пред репортери в Канбера по-рано днес.
Правителството обсъжда закона, разглеждан като потенциална възможност за глобално регулиране на разпоредбите в сферата, в Сената, след като той беше приет миналата седмица в Долната камара.
Защо Facebook блокира новинарското съдържание?
Миналия четвъртък австралийците с неприятна изненада установиха, че не могат да получат достъп или да споделят новини в своите акаунти. Тогава Facebook обяви на свой ред, че е бил принуден да блокира австралийските новини в отговор на предложеното ново законодателство.
Правителственият кодекс за новини има за цел да създаде „по-справедлив“ процес на преговори между технологичните гиганти и новинарските компании относно стойността на съдържанието на новините. Въпреки това срещу тази промяна категорично се противопоставят Facebook и Google, като и двете компании твърдят, че новите клаузи погрешно тълкуват начина на работа на Интернет. Facebook обясни още, че не получава висока търговска печалба от съдържанието на новини. Според депутатите обаче въпросният закон е необходим за „изравняване на условията“ за издателите на новини, които са отчели спад на печалбите си в ерата на Интернет.
Защо компанията промени решението си?
Във вторник от ръководството на Facebook заявиха, че са доволни от последните дискусии с правителството.
„Занапред правителството разясни, че ще ние запазим правото си да решаваме дали новините да се появяват във Facebook или не, така че да не бъдем подлагани автоматично на принудителни преговори. Постигнахме споразумение, което ще ни позволи да подкрепим издателите, които сме избрали, включително малки и местни издатели.“, разкри Кембъл Браун, вицепрезидент на Facebook, отговарящ за новите партньорства.
Facebook вече разполага със собствен продукт – Facebook News Tab, чрез който плаща на медийни организации такса за показване на техните истории на своята платформа. Тази функция засега обаче е достъпна само в Обединеното кралство и САЩ.
Какво смята правителството сега?
Правителството и Facebook постигнаха известен компромис. Австралийските власти ще внесат още четири поправки, включително една, по силата на която правителството може да не прилага новият закон към Facebook, стига компанията да успее да демонстрира „значителен принос“ към местната журналистика. Промените няма да влязат в сила веднага, а след изтичане на двумесечен период, който ще даде достатъчно време на страните да постигнат изгодно споразумение.
Междувременно най-голямата медийна компания в Австралия „Nine Entertainment“ заяви, че е „доволна„, че правителството е намерило компромис и очаква с нетърпение да се възобновят преговорите за търговско споразумение.