Бившият президент на САЩ Доналд Тръмп е принуден да се изправи пред последствията от своите действия, след като скорошни разкрития и разследвания излагат на показ злоупотребите му с власт, лъжите, изречени с цел манипулация на резултатите на изборите, както и неуместното му бизнес поведение, предава „BBC“. Лесно могат да бъдат направени изводи, като се имат предвид събитията от последните няколко дни:
- Вчера председателят на парламента Нанси Пелоси обяви, че ще свика специална комисия, която да разследва бунтовете срещу Капитолия на 6 януари, подбудени от Тръмп.
- Подробностите в новите книги, посветени на неправомерното поведение на Тръмп, подчертават дълбочината на деспотичната заплаха, която носи неговата личност.
- Шокиращ доклад разкрива, че бившият генерален прокурор на САЩ Уилям Бар е убеден, че твърденията на бившия президент за извършена измама при изборния процес са „абсурдни“ и са откровени лъжи.
- Докладът, насочен към обвиненията на Тръмп за нечестно проведени избори в Мичиган, публикуван от Републиканската партия, не разполага с твърди доказателства, че това е истина.
- Вчера адвокатите на бившия президент се срещнаха с представители на Прокуратурата, като се опитаха за пореден път да отхвърлят наказателните обвинения, насочени към организациите на Тръмп и негови приближени.
Всички тези негативни факти, пред които е изправен Тръмп, като цяло са достатъчни, за да обрекат всяка негова надежда за повторно завръщане на високите етажи на властта на неуспех. И все пак има един въпрос, който продължава да стои на дневен ред – ще си понесе ли най-сетне последствията един бивш президент, който е бил два пъти обект на импийчмънт и винаги е бил една крачка пред закона?
Необуздано поведение
Проблемът, свързан с необузданото поведение на Тръмп, продължава да е водещ, особено сега, след като в събота се проведе разпален митинг в Охайо, по време на който неговата безсмислена реторика и мрачна демагогия подчертаха опасността, която той все още представлява за демократичните ценности. Той отново се появи под светлината на прожекторите, изправен пред правни, политически и лични предизвикателства, които, както изглежда, вече имат сериозни последици за надеждите му за завръщане на политическата сцена, както и за съдбата на бизнеса му за в бъдеще.
Бившият лидер продължава да има голям брой привърженици, въпреки че подкрепата към него сред членовете на Републиканската партия намаля значително през последните месеци. На практика това означава, че при наличието на толкова отдадени многобройни последователи, вероятно на този етап няма нищо, което да срине мащабния култ към личността му.
Все пак трябва да се отбележи, че неумереното държание и крайност в идеите на Тръмп повлияха сериозно на подкрепата в негова полза, което стана ясно при упражняването на вота по време на изборите в предградията на щати като Мичиган, Аризона и Пенсилвания. Макар че бившият президент все още е спряган за фаворит за евентуални бъдещи номинации от страна на Републиканската партия през 2024 г., шансовете му за спечелване на убедителна победа на следващите национални избори са застрашени сериозно.
Макар че вече не е на власт, Тръмп продължава да прави това, което винаги е правил, а именно да се опитва да убеди всички в твърденията си, че срещу него има конспирация и целенасочени негативни действия. Подобен яростен стремеж за внимание винаги е бил основен фокус на неговия политически призив към избирателите и както изглежда, поведението му е целенасочена дългогодишна стратегия.
Сериозна законова заплаха
Неотдавна стана ясно, че адвокатите на Тръмп са сериозно загрижени за своя клиент, след като се срещнаха с представители на Прокуратурата в Манхатън и се опитаха да ги убедят да не повдигат обвинения за предполагаеми финансови престъпления, извършени от една от неговите компании. По повод на това Тръмп заяви, че членовете на правния екип, който отговаря за случая, са „груби, хапливи и напълно пристрастени“ спрямо него, тъй като са с радикални леви политически възгледи, а това е „позор“ за нацията.
Бившият президент вече няма свои активни акаунти в социалните медии и не може да разпространява толкова лесно крайните си възгледи без помощта на традиционните медийни изяви. Критиците често обвиняват медиите във Вашингтон в прекомерно отразяване и драматизъм на необузданото поведение на Тръмп и неговите приближени.
Последните събития ясно показват, че по време на управлението на Тръмп американската демокрация е била тласната към ръба, тъй като линията му на поведение, отразява деспотичната му тактика, която е близка до тази на китайския на лидер Си Дзинпин, както и на руския президент Владимир Путин – личности, на които той се възхищава открито. Дръзките опити на Тръмп да накара враговете си да заплатят висока цена за това, че се опитват да го подведат под отговорност за действията му, свидетелстват, че процесът на излекуване от травмата на неговото неумерено дългогодишно управление едва сега започва, като вероятно това ще наруши още повече крехкото политическо равновесие в страната.