Фалшиви брокери мамят клиенти с нереални обяви

0
119
Саниран блок
Саниран блок. Снимката е илюстративна

Фалшиви брокери мамят клиенти с нереални обяви, сигнализираха потърпевши. Двама братя близнаци заплатили 1000 лева наем и останали на улицата. Те се доверили на брокер, след като тя им показала фалшива обява за апартамент под наем и ги представила на собствениците на имота. Мъжете се доверили и били излъгани. Тази схема е отработена и е много успешна. Калоян Горчев сподели пред „NOVA“:

„Давам 400 лева наем, 400 депозит и 200 лева плащам на агента“.

Животът на близнаците е преминал в домове за деца лишени от родителски грижи, а след това в защитени жилища от семеен тип. После са отишли да заживеят на квартира. Преди седмица се свързват с брокер чрез обява в социалните мрежи. Калоян допълва:

В 18:00 часа в „Люлин“ на метростанцията, между булевардите, където минават колите, изчакайте ни там. Ние ще дойдем със собствениците, които се казват Давид и Ивелина и са възрастни„.

Жилището не е било разгледано на място, а фалшивите брокерка и собственици обяснили, че са забравили ключовете. Калоян не се усъмнил в измама, защото хората, които му предложили апартамента били възрастни. След като получили парите за квартирата, те си определили втора среща на същото място. Близнаците отишли в уречения ден, но не открили никой. Председателят на „Национално сдружение недвижими имоти“ Добромир Ганев:

Още от първия момент явно тези лица са имали намерение да измамят. Много компании използват агресия. Карат ви да взимате бързи решения, а това не е стока, нито услуга, за която трябва да се действа бързо„.

Добромир Ганев посочи, че е неправилно да се искат пари на улицата, отделно да не е изготвен документ за наем и най-фрапиращото е, че не са разгледали имота. Той споделя, че само през последната година, случаите били десетки. Брокерът подчерта, че най-честите жертви на такъв вид измама са студенти и млади семейства. Заради това от сдружението апелират да избираме според брокера, а не според обявата. Той допълни:

Да си направите труд да разберете агенцията откога работи, член ли е на „Национално сдружение недвижими имоти“, част ли е от доброволния публичен регистър, какви практики има, какви служители има. Държавата също трябва да се намеси в крайна сметка. След 30 години да регламентира единствения бранш от сектор „имоти“, който не е регламентиран, а именно посредническите услуги“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments