Фалшиви обяви в интернет ни подмамват да си закупим лекарства или хранителни добавки, съобщава „bTV“. В рекламите се използват лицата и имената на разпознаваеми здравни експерти и лекари у нас, които в същото време нямат представа за това и често разбират впоследствие от свои приятели или колеги.
Контролът над този вид измами е труден, тъй като понякога се оказва много сложно да се установи кой стои зад сайтовете, които предлагат подобни продукти за онлайн продажба.
„Видях лицето си на реклама във Фейсбук и се учудих, защото не бях давала интервюта наскоро. В материала пишеше, че съм очен лекар, че съм професор по очни болести и че ръководя клиника, което беше най-шокиращото за мен“, разказва д-р Гергана Николова, която работи като общопрактикуващ лекар.
След кратка проверка тя попадна на още няколко интернет страници, в които е разпространена същата статия, но с различни нейни снимки. Рекламира се хранителна добавка, която би трябвало да лекува перде на очите, катаракта, глаукома, ретинопатия и редица други очни заболявания.
Това е нарушение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, в който се казва, че на хранителните добавки не трябва да се предписват свойства за предпазване и лекуване на болести.