Фалшиви слънцезащитни продукти заливат пазара

0
834
Дете на плажа
Снимка: Pixabay

Фалшиви слънцезащитни продукти заливат пазара. В началото на летния сезон десетки се оплакаха от кремове и спрейове, които водят до зачервяване и прегаряне на кожата. Сред потърпевшите е и Ива Пламенова. Един от последните плажове с дъщеря й Дарияна завършва неприятно, именно след намазване със слънцезащитен крем, пише „NOVA“.

Всичко започнало със зачервяване, сърбеж и раздразнение върху участъци от кожата. Наложило се веднага да потърсят педиатър, разказва майката. По думите й на пръв поглед кремът по нищо не подсказвал, че е некачествен.

Продуктите на пазара са с фактор от 6 до 50 – съответно при ниска и при много висока степен на защита. Върху опаковката на всеки са изписани и вредните лъчи, от които продуктът ни пази – UVA, UVB и UVC. Трудно е обаче да се прецени кое мазило е фалшиво и кое не. Най-сигурно е тест в лаборатория, но те са скъпи.

„Започват от 5000 евро за проба. В Западна Европа потребителските организации изпитват много голяма част от тези продукти, някои от които се срещат и в България – с цени от 30 лв. и нагоре. За жалост, слънцезащитните продукти не могат да се проверяват на принципа проба и грешка. Това не е ресторант да опитате една салата и да не се върнете след това, защото не ви е харесала“, обяснява Богомил Николов от „Активни потребители“.

По думите на експертите сред основните заблуди на пазара са кремовете и спрейовете, които обещават натурална защита. Според фармацевта Антон Вълев това е по-скоро с рекламна цел:

„До момента няма открити естествени продукти, които да имат ефективна слънцезащита. По-скоро са с ефект – намаляване на възпалението след облъчването от слънцето. Много често на българския пазар се промъкват продукти с компоненти, забранени на територията на ЕС, основно през нерегламентиран внос от държави извън ЕС“.

Трябва да се следи и за срока на годност, защото след като изтече – ефектът е нулев. Търговците заблуждават и с гаранции за водоустойчивост на продуктите.

„Има вече разработени продукти, които можем да наречем водоустойчиви, но те са изключително малко и трябва да внимавате дали пише, че е устойчив на вода или близка до това фраза“, добави Вълев.

Рисковете за здравето ни са много, ако попаднем на менте:

„Може да се стигне до изгаряне. Кожата е един много злопаметен орган и кожното изгаряне е рисков фактор за поява на злокачествени образования в една по-напреднала възраст. Най-леко може да се прояви с едно зачервяване на кожата, поява на мехури впоследствие, може да доведе до повишение на телесната температура. Кожното прегаряне може до едно преждевременно фотостареене, поява на фини бръчки в по-ранна възраст, поява на различни видове пигментации в горната част на гърба, деколтето и поява на лунички“, коментира Маргарита Къчева от Клиниката по дерматология към болница „Токуда“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments