Фармацевт съветва: Пролетта и лятото носят алергии – как да се справим с тях?

0
602
Алергия
Алергия. Снимка: Pixabay

Кихате, носът ви не спира да тече и имате желание непрестанно да търкате очите си. Това са симптомите на сезонните алергии, които се причиняват от цветния прашец от определени видове дървета, цветя, треви или плевели. Във всеки един сезон има различни фактори на околната среда, които могат да предизвикат алергична реакция. Ето защо това състояние се засилва най-много през пролетта и есента, когато има най-много зеленина и различни фактори за алергична реакция.

Алергията се появява, когато имунната система на човека реагира на вещества в околната среда, които са безвредни за повечето хора. Тези вещества са известни като алергени и се намират в праховите акари, домашни любимци, цветен прашец, насекоми, кърлежи, плесени, храни и някои лекарства. За повечето алергии съществуват ефективни възможности за профилактика и лечение.

Красимира Стоянова, фармацевт
Красимира Стоянова, фармацевт. Снимка: Искра.бг

По темата разговаряме с магистър-фармацевта Красимира Стоянова, ръководител аптека. Тя каза пред Искра.бг:

„Алергията е реакция на организма към непознати агенти, които той възприема като чужди и започва да атакува. След попадането им в организма се стига до една бурна изразена реакция. Алергии се разделят на няколко вида:

– сезонни към, които се причислява сенната хрема, която е реакция към полените след растежа на растенията.
– целогодишни, които не зависят от сезона и са най-често свързани с акарите в домашния прах, мухъла и влагата.
– в работна среда – различени видове прах, изкуствени вещества, медикаменти.
– различени видове храни – яйца, глутен, ягоди и други.“

„За този период най-честите са сезонните алергии, които представляват възпаление на горните дихателни пътища. Те са с един постоянен сърбеж, чувство на парене, подуване, оток на мястото на контакт с алергена. Най-често това е носната лигавица, при което се получава кихане, дишането се затруднява, може очите да се възпалят, изразява се с постоянно сърбене и сълзене на окото. При възпаление на носната лигавица, може да намалее обонянието“, посочи фармацевта.

По думите на Стоянова първото нещо, което се препоръчва при алергия е да се избягва съответния алерген. Тя посъветва през пролетно-летния сезон, за да се предотврати тежка клинична картина, да се използват антихистаминови препарати, които да се започнат 10-14 дни преди поленовия сезон.

„Има продукти, които са за локално предпазване, които се впръскват в носа, поставяйки бариера, за да няма контакт към лигавицата. При тежки случаи е хубаво да се проведе една специфична имунотерапия. Тя се назначава от лекар, след съответните изследвания, която е с инжекционен курс. Като при нея постепенно в организма се вкарват минимални количества от съответния алерген, организмът привиква към него и не реагира така бурно. Нейният ефект се сравнява с това на стандартната терапия с антихистамини“, разясни фармацевтът.

За любителите на домашното лечение се препоръчва да се използва за превенция на сенната хрема съчетанието на различни видове билки. Например чай от коприва и мащерка – 2 супени лъжици коприва се смесват с 1 супена лъжица мащерка. Слагат се в половин литър вряща вода, при което се запарват за 15 минути, след което се пие през деня 3-4 пъти.

Красимира Стоянова каза, че у нас имаме специалист по полени – биолог Мариела Христова. По думите й тя е изготвила календар на полените във въздуха в периода от февруари до октомври. Календарът е изработен в резултата на различни наблюдения и важи за София, но може да бъде ориентир за хората в страната, предразположени към алергии.

Фармацевтът коментира кога е необходимо да се потърси лекарска помощ:

Голяма част от хората – 30-40%, знаят, че имат алергия. Хубаво е освен мерките, които взимат, при обостряна реакция – подуване на носната лигавица, трудно дишане, оток на езика, е задължително да се потърси лекарска помощ. Ако тази предразположеност към алергии е от детската възраст, е добре да се потърси специалист – имунолог. Не трябва да се подценяват алергиите към жилищните насекоми. При хора, които проявяват алергия към жилото, е почти задължително да се проведе имунотерапия, защото такъв вид алергията предизвиква анафилактичен шок, който може да бъде с фатален изход. При провеждането на тази имунотерапия се свежда бурната реакция на организма почти до минимум, при което фаталният изход ще се избегне.“

Във всеки един сезон има различни фактори на околната среда, които могат да предизвикат алергична реакция. За мнозина сезонните алергии са най-лошата част от пролетта, достигайки връх около първата седмица на май. Летните алергии обикновено не са толкова тежки като тези през пролетта или есента, защото опрашването на дърветата до голяма степен е спряло.

Специалистите съветват, за да се предпазим от алергиите, трябва да проветряват по-често затворените помещения, да избягват места с много треви и да се спазва по-добра хигиена.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments