Фармацевти и пациенти искат реформа в лекарствената политика на държавата

0
82
Илюстративна снимка: Пиксабей
Илюстративна снимка: Пиксабей

Близо 160 животоспасяващи медикамента са изчезнали от вътрешния пазар само за година, твърдят пациенти. От липса на лекарства в страната се оплакват не само те, но и лекарите. На онлайн платформата за сигнализиране на недостиг има запитвания за 450 медикамента, съобщи „БНР“.

По думите на председателя на Национална аптечна камера Антон Вълев една от основните причини е старата система за ценообразуване, която е довела до липса на финансов интерес у фармацевтичните компании. Друга причина е наличието на реекспорт, което води до дефицит на скъпите лекарства за хора с тежки заболявания и за тези, на които е направена трансплантация.

Според действащата здравна наредба лечебните центрове могат да заявят медикамент през министерството, ако той е необходим за даден човек. Тогава държавата го внася. Процедурата обаче е изключително сложна и пациентите нямат време да чакат.

„Трябва да се промени изцяло начинът на мислене и да се постави в центъра системата, да е ясно, че тя изпълнява държавни функции, а не търговски. Да се забранят всякакви практики, които водят до изчезване на лекарства“, подчерта Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара.

Най-големият парадокс в страната е фактът, че всеки човек плаща веднъж данък върху приходите си, а втори път за здравна осигуровка, смята д-р Вълев. Това е фондът, който се събира в НЗОК. Там е и най-големият бюджет, който е формиран от над 4 млрд. лв. за 2019 г. Според зам.председател на Националната пациентска организация Наталия Маева проблемът не е нов:

Знаем, че има търгове за скъпо струващи лекарства, но според мен е крайно време медицинската администрация в България да се замисли, защото тук става въпрос за липсваща терапия, която е необходима и е животоспасяваща за пациенти с онкологични заболявания. В онкологията не може да има лимити, а и никой няма право да решава дали един пациент да живее. Специалистите и болните заедно се борят с коварното заболяване. Трябва да имат условия и средства за това.
Ако държавата не може да го направи, то тя трябва да се замисли какво куца. Дали здравно-осигурителният модел не трябва да бъде сменен най-накрая, дали системата не трябва да бъде реформирана. Здравната каса всъщност е финансов инструмент, който осигурява разплащането, но си мисля, че Министерството на здравеопазването трябва да положи усилия за създаването на електронен регистър, в т.ч. и на редките заболявания. Така ще се знае какъв ще е разходът за терапии за всяка следваща година.

Друг важен за разрешаване проблем е липсата на здравно досие, тъй като не може да се проследи историята на заболяването и не е известно от какво се нуждаят страдащите. Според Наталия Маева не е начинът да се работи на парче, за да няма криза, а нещата трябва да се променят.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments