Федералният резерв ще намали лихвените проценти за първи път от 4 години насам

Тази стъпка би трябвало да доведе до намаляване на разходите по заемите за потребителите и предприятията

0
43
Икономика
Икономика. Снимка: Pixabay

След като почти смекчи инфлацията, днес Федералният резерв обяви, че е готов да направи нещо, което не е правил от повече от четири години насам, а именно да намали лихвените проценти, информира „Associated Press“. Тази стъпка би трябвало да доведе до намаляване на разходите по заемите за потребителите и предприятията само няколко седмици преди президентските избори в САЩ.

И все пак, през тази седмица витае необичайна атмосфера на несигурност.  Все още не е ясно колко голямо ще бъде намалението на лихвите от страна на Федералния резерв. Борсовите играчи на Уолстрийт и някои икономисти предвиждат нарастваща вероятност централната банка да обяви по-голямо от обичайното намаление с половин пункт. Много анализатори очакват по-типично намаление с четвърт процентен пункт. Тъй като инфлацията едва надвишава целевото им равнище, представителите на Федералния резерв сега насочват вниманието си към мерките за подкрепа на отслабващия пазар на труда, както и към постигане на така нареченото „меко приземяване“, при което се ограничава инфлацията, без да се предизвиква рязка рецесия. Намаляване на лихвените проценти с половин пункт би било добър сигнал, че банката е толкова решена да поддържа здравословен икономически растеж, колкото и да се бори с високата инфлация. Очаква се ходът, обявен тази седмица, да бъде само първият от поредица намаления на лихвените проценти, които ще продължат до 2025 г.

Високите лихвени проценти и повишените цени на всичко – от хранителните стоки до горивата и наемите, разпалиха остро обществено недоволство от начина, по който се управлява икономиката в страната, и дадоха повод за критики на кампанията на бившия президент Доналд Тръмп. Камала Харис на свой ред обвини Тръмп, че обещанието му да наложи мита върху целия внос ще повиши цените за потребителите много по-осезаемо в близко бъдеще. Според експерти с течение на времето намаляването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв би трябвало да доведе до понижаване на разходите за ипотечни кредити, заемите за автомобили и кредитни карти, както и за бизнес кредити. Разходите в областта на бизнеса биха могли да нараснат, а с това и цените на акциите. Компаниите и потребителите биха могли да рефинансират заеми с по-ниски лихви.

Миналия месец председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл даде ясно да се разбере по време на своя реч на високо равнище, че служителите на централната банка са уверени, че инфлацията до голяма степен е овладяна. Тя действително се понижи от пика от 9,1%, регистриран през юни 2022 г., до 2,5% през изминалия месец на тази година, което се доближава до целта на Федералния резерв от 2%. Представителите на централната банка се бориха активно срещу скока на цените, като повишиха основния лихвен процент 11 пъти през 2022 г. и 2023 г. до двугодишен връх от 5,3%, за да се опитат да забавят темпа на заемане на средства и харченето, което в крайна сметка доведе до понижаване на дейността на икономиката. Оттогава насам растежът на заплатите също се забави, премахвайки един потенциален източник на инфлационен натиск. Същевременно цените на петрола и природния газ започнаха да се понижават, което е знак, че инфлацията би трябвало да продължи да се смекчава през следващите месеци. Потребителите от своя страна се противопоставят на високите цени, принуждавайки компании като Target и McDonald’s да предлагат изгодни оферти и отстъпки на своите стоки.

Въпреки това, след няколко години на силен ръст на заетостта, работодателите ограничиха наемането на нови служители, а нивото на безработица се повиши с почти цял процентен пункт от половинвековното си дъно, регистрирано през април 2023 г., до все още ниските 4,2%. Анализатори предупреждават, че след като безработицата в страната се е повишила толкова много, тя има тенденция да продължи да се покачва. Служителите на Федералния резерв и много икономисти обаче отбелязват с оптимизъм, че нарастването на безработицата до голяма степен отразява по-скоро увеличаването на броя на новите работници, които търсят активно работа, като това са най-вече новодошлите имигранти и наскоро завършилите колеж граждани, а не съкращения в работната сила. По повод на това Пауъл заяви, че Федералния резерв ще направи всичко възможно, за да подкрепи пазара на труда. Той допълни, че всяко „по-нататъшно отслабване“ на активността на пазара на труда би било „нежелателно“. Някои анализатори коментираха, че подобна изявление подсказва, че Пауъл би подкрепил намаляване на лихвения процент с половин пункт. Други икономисти обаче смятат, че намалението с четвърт пункт е по-вероятно.

Борислав Сандов: Със смесени чувства съм за новите комисари в екологията

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments