Хиляди тонове вълна се изгарят и изхвърлят годишно в реките и деретата в нашата страна, заявиха от животновъдните организации. Те споделят, че това си е екологично бедствие. Фермерите са категорични, че никой у нас не търси решение на проблема. Михаил Михайлов от Националния съюз на говедовъдите коментира пред „БНР“:
„Вълната не само, че не може да се продаде и да получат фермерите допълнителни доходи, а дори не може да се изхвърли от фермите.“
Преди години вълната е била изкупувана за около 0,50 лева, а през последните две години е била взимана без пари. Михайлов уточни, че този продукт задръства кошарите и им пречи. Той добави, че за да не се трупат количества във фермите всеки един животновъд се спасява поединично. Загубите им идват от разходите по стригане на овцете и допълни:
„Става дума за 3 000 тона вълна годишно.„
Преди години не е било необходимо да се търсят нерегламентирани начини за освобождаване от вълната, защото е имало работеща текстилна промишленост. Тя е изкупувала големи количества. Според Михаил Михайлов проблемът не е само в промишлеността, а и в качеството на вълната. Може да се ползва от 40-50 хиляди овце, а вълната от останалите 1 милион овце никой не я иска и обясни:
„Тя не става за нищо и трябва да бъде по някакъв начин отстранена, изхвърлена.“
Има начин обаче неупотребяваната вълна да се превърне в тор. Румънците са открили фабрика, за да могат да я произвеждат. Михайлов споделя, че торта може да се съхранява половин година в почвата и е изключително благоприятна да се използва в райони, в които имаме суша. Непотребната вълна може да се приложи още в изолации и опаковки.
Нормативно в Европейския съюз този продукт е определен като отпадък. Това води до опасения дали в един момент фермерите няма да са принудени да заплащат за депонирането й. Според животновъдите държавата и браншовите организации трябва да потърсят начини за решаването на проблема.