Когато миналия месец председателката на Европейската комисия /ЕК/ Урсула фон дер Лайен представи заключенията от Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС, перспективите изглеждаха оптимистични, припомня „Politicо“. 7-месечният форум, посветен на политиката в областта на хранително-вкусовата промишленост, успокои както разгневилите се земеделски производители, така и възмутените неправителствени организации, като същевременно беше предоставен балансиран доклад, който самата Урсула фон дер Лайен можеше да използва за законодателни идеи.
И все пак, този успех може да се окаже краткотраен. COPA-COGECA – най-голямото и най-влиятелно европейско земеделско лоби заема все по-твърда и категорична позиция. Националните членове на организацията са възмутени от някои от окончателните препоръки на диалога, особено от необходимостта да се насърчава храненето с растителна храна. След бурния месец, в който членовете многократно критикуваха председателството на COPA-COGECA, включително по време на селскостопанско събитие в Унгария и в гневни имейли до офиса в Брюксел, сега групата иска да засили влиянието си в преговорите в Европейския съвет по агрохранително-вкусова промишленост, предложения наследник на Стратегическия диалог.
„В Стратегическия диалог само петима от 29-те участници бяха фермери. Поне половината от Съвета трябва да бъде съставен от участници, представляващи земеделския свят, а COPA-COGECA трябва да получат по-силно присъствие в сравнение с другите участници“, пишат членове на COPA-COGECA в официално писмо до ЕК, публикувано на 20 септември.
Групата също така призова за включването на органи, представляващи браншовите организации в областта на животновъдството и растениевъдството, суровините и селскостопанските машини, както и за преминаване от бързите, поверителни и лични разговори към по-бавен, по-прозрачен и основан на действащите разпоредби формат.
„Това, върху което наистина трябва да се съсредоточим, е да превърнем този диалог в работещ диалог за земеделските производители, защото това, от моя гледна точка, беше първоначалната му цел. Той беше реакция на протеста на земеделските производители“, обясни Ян Долежал, председател на чешката аграрна камара AKČR.
„В перспектива ще работим за подобряване на преговорната ни позиция“, допълни още той пред репортери.
Това изглежда ще бъде проблем, тъй като Урсула фон дер Лайен се стреми да превърне заключенията от диалога във „Визия“ за бъдещето на селското стопанство на ЕС – един от няколкото плана за действие, които тя обеща да представи в рамките на 100 дни след полагането на клетва при повторното заемане на поста в ЕК.
Диалогът, проведен с участието на 29-те заинтересовани страни, имаше за цел да преодолее крайната поляризация от първия мандат на Усрула фон дер Лайен, като насърчи компромиса и доверието между разнороден екип от земеделски асоциации, производители и търговци на храни, природозащитници, учени и финансисти. Повечето от участниците дойдоха сами на събитието, като проведоха задълбочени дискусии и споделиха истории за себе си и семействата си. Участието на толкова много земеделски производители в преговорите вероятно ще бъде възприето като едностранно завземане на властта, което ще наруши предварителното примирие и отново ще доведе до сътресения в европейския хранително-вкусов сектор. Като добавим и раздразнените европейски законодатели и лидери, които са недоволни от факта, че не участват активно в процеса, резултатите от нестандартните преговори на Урсула фон дер Лайен в областта на селското стопанство може да се окажат неуспешни в дългосрочен план.
Оценка на транспортни проекти за над 400 млн. лева: Нови железопътни и пристанищни връзки
[…] […]