Филиал на Тракийския университет в Царево: Какъв е пътят за реализирането му?

1
1151
Българо-германски център
Българо-германски център. Снимка: БГЦПО-Царево, Фейсбук

Идеята да има филиал на Тракийския университет-Стара Загора в Царево е от изключително значение за развитието на града. Преди няколко дни кметът Георги Лапчев е присъствал на Академичен и на Ректорски съвети, където е бил повдигнат този въпрос. След тази среща той се похвали, че този проект ще се осъществи през 2023 година. По думите му учебното заведение ще предлага обучение на студенти по няколко направления, като акцент ще бъдат хуманната и ветеринарна медицина.

При евентуално реализиране на проекта филиалът ще се помещава в базата на Българо-германския център за професионално обучение /ДП БГЦПО-Царево/. Сградата е нова и има нужда само от освежаване, което ще коства на Общината няколко хиляди лева.

Филиалите се акредитират от Националната агенция за оценяване и акредитация /НАОА/, която е орган към Министерския съвет на Република България, който контролира дейността на висшите училища и научните организации. Източник на Искра.бг обясни:

„Както се вижда през последните 30 години всичко минава през НАОА. Още повече висшите училища доказват наличието на минимални условия – показват академичен състав, пътуващи хора, много вероятно е да се получи акредитация и за откриването на филиал в Царево. Той може да бъде открит при изпълнението на две условия: да има акредитация от НАОА и министърът на образованието да внесе в Министерски съвет откриването на филиал. Но дори и да има акредитация, министърът може да откаже да я внесе.“

В началото на 2020 година е бил гласуван мораториум върху откриването на нови филиали. Тестът в Закона за висшето образование и Стратегията за развитие на висшето образование за периода 2021-2030 година обаче беше до разработването на Проект на Национална карта на висшето образование в Република България /НКВОРБ/. Тя е била разработена и приета през 2021 година, при което мораториумът е паднал.

Националната карта има за цел да покаже каква е профилната и териториалната структура. Академик Николай Денков, бивш министър на образованието, беше стъпил на една концепция на Картата с регионален подход, даваща повече възможности за откриване на филиали. По думите на нашия източник е останала една разпоредба в Закона за висшето образование, която се посочва, че в един град, не може да се открива център на професионално обучение, при условие че има вече открит такъв, но не се отнася за област. Той посочи:

„Аз лично не споделям това мнение, тъй като трябваше да се забрани откриването на нови центрове на висше образование по 47-48 от 52 професионални направления, т.е. с изключение на информационните технологии и здравните грижи. За другите национални направления трябваше Националната карта да определи, че са достигнали предела за насищане на мрежата. Студентите са пълнолетни и могат да пътуват и живеят на друго място. Все пак те не са като учениците, които не могат да пътуват сами. Трябваше да се продължи на практика мораториумът за повече национални направления, но това не се случи.“

Стъпките за откриване на филиал в даден град са ясни и точни, но и процедурата по тях е доста дълга. Поради тази причина от опозицията на местния парламент в Царево не са съгласни толкова рано да се говори за откриването на филиала. На този етап е нямало дори решение на Общинския съвет за него. Според тях проектът е в „зародиш“ и не е редно да се залъгват хората преди да бъде изминат дългият път към осъществяването му. По този повод потърсихме общественикът Емил Пейчев. Той каза пред Искра.бг:

„На последното заседание на Общинския съвет, ние от опозицията имахме докладна записка, касаеща състоянието на Българо-немския център. Тогава кметът спомена, че има намерение да разговаря и бил поканен да участва в Академичния съвет на Тракийския университет в Стара Загора. Ние се озадачихме много от казаното, но така или иначе колегите от позицията, не му вярваме. Причината е, че не са малко случаите, при които Лапчев е подвеждал с информация. Интересното беше това, че толкова време не ставаше въпрос за Българо-немския център, но след като беше допусната нашата докладна записка в дневния ред, в един момент се оказа, че той е поканен на академичен съвет. Странно е, че изведнъж се насочи вниманието към тази сграда.“

Припомняме ви, че мнозинството в Общинския съвет отхвърли идеята бившата сграда на Българо-германския център за професионално обучение-Царево да се ремонтира и да се използва за настаняване на бежанци от Украйна. Докладната записка беше от Емил Пейчев, Станислав Добрев, Станимир Фешев, Димитър Гочев и Дияна Добрева – общински съветници от Общински съвет-Царево. Кметът Георги Лапчев тогава подчерта, че сградата трябва да се използва по предназначение – като обучаваща институция.

„Според мен това е поредното гръмко изказване на г-н Кмета, което цели да получи нужните аплодисменти, но в крайна сметка той беше обявил, че започваме да правим пристанище, спортна зала, щеше да имаме фериботна линия от Царево-Истанбул, болница, но всичко това си останаха едни празни приказки и обещания. Филиалът на университетът слагам към всички други нереализирани такива обещания. За Тракийския университет е много рано да гърми шампанското. За да бъде открит филиал в Царево, има определени изисквания това да се случи, тъй като първоначално трябва да се вземе акредитация, след което да се запознае Министерски съвет, да се гласува в Народното събрание и чак след това може да се каже, че Царево ще стане университетски град. Така или иначе кметът си направи нужния пиар. Винаги декември месец изкача с такава гръмка новина, която впоследствие е била „куха фойерверка““, категоричен е Пейчев. Можете да чуете цялото интервю с него в звуковия файл:

От Искра.бг ще проследим реализацията на този замисъл – филиал на Тракийския университет в Царево.

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Галин
Галин
2 години по-рано

Не знам за кмета на Царево, но Тракийският университет е свърталище на мошеници с купени титли, особено в Медицинския факултет. Произвеждат безобразни кадри в последните 5-6 години.