Филипините откриват своя база за наблюдение в Южнокитайско море

0
78
Манила
Снимка: Pixabay

Днес филипинската брегова охрана откри нова база за наблюдение на отдалечен остров, окупиран от филипинските сили в спорното Южнокитайско море, предаде „Associated Press“. Този ход е част от стратегията на Манила да увеличи усилията си за противодействие на все по-агресивните действия на Китай в стратегическия воден път. Конфронтациите между китайски и филипински кораби зачестиха през тази година в оспорваните води, като през октомври се стигна до незначителни, но тревожни сблъсъци близо до плитчината Втори Томас, окупирана от филипински морски контингент.

Сблъсъците в открито море подхранват опасенията за по-мащабен конфликт, в който могат да се присъединят и Съединените щати, които многократно са предупреждавали, че са длъжни да защитават Филипините, най-старият си съюзник по договор в Азия, ако филипинските сили, кораби и самолети бъдат подложени на въоръжена атака, включително в Южнокитайско море. В отговор на това Китай открито обвинява САЩ, че се намесват в чужди конфликти и сеят раздори в региона.

Съветникът по националната сигурност Едуардо Ано и други филипински високопоставени лица са отпътували за остров Титу със самолет на военновъздушните сили по-рано днес и са провели церемония по откриването на новопостроения двуетажен център, който ще разполага с радар, оборудване за проследяване на кораби и друго оборудване за наблюдение. Дейността ще бъде насочена главно към наблюдение на действията на Китай в региона, както и към оказване на помощ за решаване на други проблеми, включително морски произшествия.

Филипинските самолети и кораби, включително тези, които посещават остров Титу, редовно биват предупреждавани от китайската брегова охрана чрез радиовръзки да стоят далеч от територията, която Китай обявява за своя, или биват заплашвани, че в противен случай, че се сблъскат с тежки последици. Филипинците на свой ред отговарят с радиосъобщения, с които също нареждат на китайците да напуснат територията им и да прекратят опасните си и провокативни маневри. Засега не е ясно дали китайските радиопредупреждения са били изпратени до самолетите на филипинските военновъздушни сили и бреговата охрана, които са придружили Ано и други високопоставени лица в Титу днес. Сред присъстващите са били и трима журналисти от „Associated Press“ и няколко други поканени представители на медиите.

Притиснати от военната мощ на Китай, Филипините решиха тази година да разрешат разширяване на американското военно присъствие в местните си лагери съгласно пакта за отбрана от 2014 г. Освен това неотдавна започнаха съвместни морски и въздушни патрули със САЩ и Австралия в рамките на нова стратегия за възпиране, която поставя двете съюзнически сили на готовност при сблъсък с Пекин. Китай предупреди, че подобни съвместни военноморски патрули не трябва да накърняват неговия „териториален суверенитет, морски права и интереси“.

Откакто президентът Фердинанд Маркос-младши встъпи в длъжност миналата година, Филипините задълбочават отношенията си в областта на сигурността с Вашингтон и съюзници на САЩ като Япония и Австралия, което е значителна промяна в подхода на управление спрямо предшественика му Родриго Дутерте, който поддържаше топли отношения с китайския президент Си Дзинпин и руския лидер Владимир Путин, като същевременно критикуваше западните политики по отношение на сигурността. По тази причина по време на шестгодишния си мандат Дутерте в повечето случаи оставяше териториалните спорове с Пекин на заден план.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments