Европейската комисия изрази резерви относно напредъка на България по Националния план за възстановяване и устойчивост /ПВУ/. Предварителната оценка на ЕК показа, че осем ключови етапа и една цел не са изпълнени задоволително. Това поставя страната в риск от частично или пълно спиране на плащанията. Финансистът Владимир Сиркаров коментира, че макар България все още да не е загубила средствата, шансът за това става все по-реален. Забавянето на второто плащане ще продължи, а липсата на съгласие в парламента допълнително усложнява ситуацията.
„Процедура по предоговаряне беше обещана, но реално не се случи“, заяви той пред „NOVA“. Според икономическия съветник в Българската стопанска камара Щерьо Ножаров, страната разполага с един месец, за да отговори на критиките на ЕК. В противен случай финансирането може да бъде отказано изцяло или частично.
Бюджетът на страната също е под натиск. Според Ножаров текущият дефицит към края на октомври е 4 млрд. лева, а общият заложен дефицит за годината е 6,2 млрд. лева. Умерената инфлация /очаквана 2,5% за годината при заложени 4,8%/ осигурява известен бюджетен буфер, но рисковете остават значителни.
Сиркаров отбелязва, че България вече се намира във фискална криза. Политическото напрежение и липсата на ясна бюджетна рамка могат да доведат до свръхдефицит над 3% от БВП в края на следващата година.
Рискът от загуба на финансирането по ПВУ изисква спешни действия от страна на правителството. В следващия месец България трябва да отговори на критиките на ЕК и да покаже готовност за изпълнение на ключовите етапи. Политическата воля и ефективното управление на публичните финанси ще бъдат решаващи за избягване на дългосрочни последици за икономиката.
[…] Финансист: България вече се намира във фискална криза […]