Ако кредитирането у нас се разбеснее и ние не го овладеем, инфлацията отново ще стигне двуцифрени числа и то още до края на годината. Тази мрачна прогноза направи пред Искра.бг финансистът и икономист Борис Петров.
„Ако започнем обаче да взимаме бързи мерки и да спрем кредитирането, много е вероятно да сринем пазара на имоти и да изпаднем в рецесия. Тоест, в момента няма правилен път – или висока инфлация, или рецесия. Тъй като политиците ще се опитат да избегнат и двете накрая ще получим и двете накуп. Това се нарича стагфлация“, обяви още експертът.
Той обясни, че при стагфлацията се сменят периоди на рецесия с такива на висока инфлация. И според него дори вече България е навлязла в такъв период.
Нещо повече. В рецесия вече се намира и цяла Европа.
„Проблемите в банковия сектор продължават да вървят. Хората, които са гледали предишната криза, знаят, че при предишната криза около година по-рано имаше фондове на „БНП Париба“, които имаха проблеми, после фалираха няколко други по-малко банки“, посочи още Петров. И допълни:
„Тоест, една криза тече малко под вода, не се вижда толкова добре.“
Наблюдава се и тенденция на спад на недвижимите имоти, предимно търговските. Но в Германия и Швеция това се отнася и за жилищните.
„Имаме подобни характеристики на глобалната финансова криза“, подчерта още финансистът.
Що се отнася до България Българската народна банка /БНБ/ не иска според него да вземе мерки, защото политиците били свързани със строителите и банкерите:
„БНБ взе решение. Преди малко повече от година повиши минималните задължителни резерви за банките. Така тя изсмуква пари от системата и намалява инфлацията. Но тогава се смениха подуправителите в БНБ, дойдоха новите и тази тенденция се спря тотално.“
„Политиците много обичат да се заиграват с данните. Те ще ревизират така данните, че да може най-дълго време да замаскират рецесията. Ние често имаме тримесечие на спад и следващото се докарва нулев или 0.1% растеж, за да не може да се обяви фактическа рецесия. Но ако погледнем растежа през последните 2-3 години са с изключително стагниращ растеж и много честно някои държави-членки са в рецесия, други не са и се издърпват“, обясни още Борис Петров.
Нашата страна все още изостава от този цикъл именно заради кредитирането. Но и българската икономика бързо следва тенденцията на еврозоната и това няма как да не е така, защото Германия е основен търговски партньор на страната, а тя е в едно от най-сериозните състояния в момента.