„Много малко хора се замислят за вината във взаимоотношенията кредитор – кредитоискател“, заяви финансовият анализатор Васил Кендов във връзка със Закона за несъстоятелност на физически лица. По думите му въпросът за вината не се дебатира в този законопроект.
„Не мисля, че трябва да се търси вина, въпреки че ако познавате процеса на кредитиране, ще видите как в един договор за кредит имаме от едната страна, банката и банковия служител с цялата статистика, отдели, юристи, процедури и магистърска степен по икономика, който определя условията по договора и параметрите по кредита /параметрите се определят от банката, а не от клиента/, които са така определени, че да не се изпада в неплатежоспособност, а от другата страна, имаме примерно шивачка, която се е подлъгала от рекламите за хубав дом и решава да си го позволи“, коментира Кендов пред „Фокус“. Той допълва:
„Но когато кредитът стане необслужван, ние питаме шивачката – ти защо не си направи сметката какъв кредит да изтеглиш? Някак си удобно забравяме, че параметрите са определени от банката и ако те не могат да направят сметката, защо очакваме шивачката да я направи?“
Финансистът коментира и начисляването на такси, за неплащане в срок, при ясна неплатежоспособност на физическото лице:
„Определено. И тези такси са убийствени. Ако не можеш да изплатиш редовната главница и лихва, защо очакваме да платиш увеличените такива? Тук трябва да се поработи в насока регулиране на тези такси.“
Според Кендов тенденцията е да се прехвърлят всички разходи върху длъжника.