Финансов отчет: С 95% пада печалбата на ТЕЦ „Марица-изток 2“

0
595
ТЕЦ "Марица-изток 2" ЕАД
Снимка: ТЕЦ "Марица-изток 2" ЕАД

С 95 процента намалява печалбата на ТЕЦ „Марица-изток 2“ за първото 3-месечие спрямо същия период на 2023 г. Това показва междинният финансов отчет на дружеството, цитиран от „Капитал“. Според данните чистата печалба е 8,6 милиона лева на фона на 196 милиона лева година преди това.

Това е очаквана ситуация заради по-ниските цени на електроенергията на борсата. През предходното първо 3-месечие размерът на приходите от оперативна дейност от въглищната централа са 287 милиона лева при отчетени за този период миналата година 768,9 милиона лева. Или понижение с 62,5 процента.

По-голямата част от приходите идват благодарение на битовите потребители и държавата. Става въпрос за 97,8 на сто от постъпленията от главната дейност, докато тези от продажби на ток на борсата са символични – само 0.12% от тях. Ако централата не бе включена в енергийния микс с извънредната заповед на енергийния министър от юни 2023 г., тя нямаше да може да съществува, защото няма на кого да продава енергията си.

През изминалите години с цел „да бъде осигурена стабилността на системата“ ТЕЦ „Марица-изток 2“ бе включвана извънредно с енергийния микс. Последно това се случи през 2023 г., когато топлоелектроцентралата влезе в микса с 2.2 млн. мегаватчаса електроенергия, което обаче се случи за сметка на битовите потребители. Вероятно е и от 1 юли да се случи подобно нещо, защото народните представители отмениха либерализацията на пазара на ток на едро.

През последното 3-месечие на годината се регистрира понижение на реализираната електроенергия равна на 885 786 мВтч или с около 50 процента по-малко спрямо същия период на 2023 г. По-малката работа значи и по-малко харчове по главните пера. Значително се понижават разходите на централата и през първото 3-месечие на тази година са 278 милиона лева при 572 милиона лева за същия период на 2023 година.

Най-силно намаляват разходите за емисии на парникови газове, които са 127 милиона лева при 341 милиона лева година преди това. Това може да се обясни с понижаващото се производство. По-малко са и разходите за гориво и електроенергия, както и за материали и външни услуги.

На почти същите нива са възнагражденията за персонал и амортизации. Въпреки по-малкото работа разходите за възнаграждения през първото 3-месечие са равни на 36.4 милиона лева, като приблизително толкова са били за същия период на 2023 г. – 36,6 милиона лева. Това значи, че не са били правени оптимизации.

Въпреки по-ниската цена на CO2 емисиите от началото на 2024 г., разходите на ТЕЦ „Марица-изток 2“ за емисии пак превишават тези за въглища, при това над 3,8 пъти. Те са и с най-голямо относително тегло към общия обем разходи – приблизително 46% от всички оперативни разходи.

Въпреки влошаващия се финансов резултат от централата твърдят, че могат да покриват напълно производствените си разходи и да регистрират положителен финансов резултат. От „Капитал“ прогнозират, че това скоро ще се промени на фона на отчетената от ТЕЦ „Марица-изток 2“ тенденция за понижаване на борсовите цени на търгуваната електрическа енергия в България и региона в съчетание с относително високи цени на квотите за емисии на парникови газове. А това силно ограничава възможностите на ТЕЦ „Марица-изток 2“ да реализира производството си на цени, покриващи пълните разходи и осигуряващи нормална норма на възвръщаемост. Заради това и финансовият резултат на ТЕЦ „Марица-изток 2“ скоро пак може да бъде отрицателен, ако не бъде намерен начин тя да пласира скъпия си ток на домакинствата, които за пореден път да платят за оцеляването й.

Програма DiscoverEU: Безплатни пътувания за младите хора из Европа

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments