Финансовите ръководители на страните от Г-20 трябва да се справят с глобалните икономически заплахи

0
39
Среща на Г-20
Среща на Г-20. Снимка: European Commission, Facebook

Най-добрите финансови лидери от Групата на 20-те водещи икономики се събират в южноиндийския технологичен център Бенгалуру тази седмица, за да се справят с безброй предизвикателства пред глобалния растеж и стабилност, включително упорито високата инфлация и нарастващия дълг, предава „Асошиейтед прес“.

Индия е домакин на финансовия конклав на Г-20 за първи път от 20 години. По-късно през годината тя ще свика първата си среща на върха на икономиките от Г-20. Срещите предлагат на втората по население страна в света шанс да демонстрира възхода си като икономическа сила и статута си на шампион на развиващите се нации.

Срещата на финансовите министри и управителите на централните банки тази седмица се провежда само година след като Русия нахлу в Украйна, предизвиквайки каскада от сътресения в световната икономика, главният сред които е високата от десетилетия инфлация. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън се очаква да говори за глобалните икономически последици от войната по време на срещите на Г-20.

Индия е сред страните, които стъпват леко между западните нации и Русия, нетърпеливи да претендират за повече глобално влияние, но предпазливи да не бъдат въвлечени в антагонизми, тъй като нейната икономика се облагодетелства от покупките на намален руски суров петрол.

„Индия има нарастваща лидерска роля в световен мащаб“, заяви министърът на информацията Анураг Тхакур в сряда, повтаряйки позицията на индийския премиер Нарендра Моди, че днешната ера не е на война и категоризира:

„Диалозите и дискусиите са единственият път напред.“

Като домакин на повече от 200 срещи на Г-20 в 28 града, водещи до срещата на върха през ноември, се очаква Моди да използва тази роля, за да издигне статута на Индия като лидер в борбата с изменението на климата и да действа като мост между интересите на индустриализираните нации и развиващи се. Такур изтъкна:

„Нямаме ресурсите, които имат развитите страни, но в рамките на минимални ресурси също постигнахме много в сектори като космоса и възобновяеми енергийни източници като зеления водород.“

Това е спешен приоритет, като се има предвид нарастващото значение на нововъзникващите икономики за глобалния растеж: Международният валутен фонд изчислява, че само Индия и Китай ще допринесат за повече от половината от глобалния икономически растеж през тази година, а други азиатски страни ще допринесат с още една четвърт от това разширяване с годишен темпове на растеж от 6% до 7%.

Икономиката на Индия се очаква да се разшири с 6,1% годишен темп тази година след ръст от 6,8% миналата година, се казва в доклад на МВФ, публикуван в понеделник.

Във вторник пред репортери в Бенгалуру високопоставеният служител на Министерството на финансите Аджай Сет коментира:

„Тежките условия на макроикономическо ниво донякъде се облекчиха, но темповете на инфлация са все още високи. В тази ситуация координацията между големите икономики е от жизненоважно значение.“

Бенгалуру е стартъп и технологична мощ на Индия. Първоначално признат за аутсорсинг център, сега е известен със своите предприемачи и компании за информационни технологии. Но градът е измъчван от лошо планиране. Миналата година той претърпя екстремни наводнения, отчасти поради глобалното затопляне, които причиниха щети за около 30 милиона долара.

Подобряването на градската инфраструктура ще фигурира в разговорите тази седмица, първата от четирите срещи на финансовите министри на Г-20, които трябва да се проведат тази година в Индия.

Г-20 включва най-големите икономики в света и има постоянно председателство. Миналата година Индонезия беше домакин, а следващата година Бразилия ще поеме, последвана от Южна Африка през 2025 г. В страни като Индия това се възприема като противовес на събранията на по-богатите икономики като Групата на седемте.

На срещите в Бенгалуру официални лица ще обсъдят набор от въпроси, свързани с финансирането на климата, като ще търсят консенсус относно регулирането на цифровите валути, глобалните данъчни въпроси и други финансови приоритети.

Йелън и други длъжностни лица посочиха, че също ще обсъждат рисковете от тежко дългово бреме за много страни след скъпи усилия за смекчаване на най-лошите въздействия от пандемията от COVID-19. Тези проблеми се задълбочиха, тъй като сметките за внос на страните скочиха поради продължително по-високите цени на храните, петрола и торовете и отслабването на валутите.

Йелън посети Замбия през януари, отчасти за да обсъди дълга на африканската страна от 6 милиарда долара към Китай, най-големият ѝ кредитор. Замбия стана мястото на първата африканска суверенна нация от ерата на пандемията на коронавирус, която изпадна в неизпълнение, след като не успя да извърши плащане на облигации на стойност 42,5 милиона долара през ноември 2020 г.

Редица други страни обаче забелязаха, че финансите им се влошават през последната година, включително съседната на Индия Шри Ланка и други в Азия. Сет, служител на Министерството на финансите, твърди:

„Няколко страни са изправени пред огромни дългови проблеми. Намирането на трайни решения за тях ще заеме важно място в дискусиите.“

Високопоставен служител на Министерството на финансите, който говори при условие за анонимност, за да прегледа плановете за пътуване на Йелън, коментира, че тя възнамерява да призове страните от Г-20 да намалят въглеродните емисии и да инвестират повече в развитието на възобновяема енергия, инфраструктура и селско стопанство.

На конференция на ООН за климата миналия ноември, Индия – в момента третият по големина източник на парникови газове в света – предложи постепенно премахване на всички изкопаеми горива и многократно подчерта необходимостта от преразглеждане на глобалното финансиране на климата.

Тези отдавнашни приоритети на Г-20, които включват също изграждане на по-силни системи за обществено здравеопазване, разширяване на използването на устойчива енергия и подпомагане на страните да подобрят производителността, често са склонни да бъдат засенчени от непосредствени проблеми като спиране на глобалния растеж, дългови кризи и конфликти като войната в Украйна.

Шоковете от войната и от пандемията засилиха прекъсванията на енергийните доставки, корабоплаването и продоволствената сигурност, усложнявайки усилията за стабилизиране на световната икономика след катаклизмите на пандемията.

Друг приоритет в Бенгалуру ще бъде координацията на паричната политика, докато централните банки преценяват дали да продължат да повишават лихвените проценти или да откажат усилията си за подобряване на положението с инфлацията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments