Финландия е напът да поиска членство в НАТО: Защо това е лоша новина за Путин?

0
77
НАТО
НАТО. Снимка: Pixabay

Инвазията на Владимир Путин в Украйна се отрази негативно на няколко фронта, но една от най-пагубните последици за руския президент е все по-вероятната перспектива Финландия да се присъедини към НАТО.

Очаква се скандинавската държава да обяви интереса си към членство в НАТО още тази седмица, след като Комисията по външни работи на парламента изготви отговор на правителствения доклад за сигурността, който включва възможността за присъединяване към алианса. След това финландският парламент ще проведе извънреден дебат по въпроса дали да одобри препоръките в доклада за сигурността. На този етап е много вероятно НАТО да покани страната за провеждане на дискусии относно евентуалното присъединяване към съюза.

Широко разпространено е мнението, че процесът ще осъществи много бързо, тъй като Финландия вече отговаря на повечето критерии и е малко вероятно някоя от членките на НАТО да се противопостави. Многобройни скорошни проучвания на общественото мнение показват, че поне 60% от финландците вече подкрепят членството в НАТО, което е огромен скок в сравнение с предишното мнозинство от около 30% през последните години.

Ако ситуацията се развие според очакванията, тази страна с население, наброяващо под 6 милиона души, ще преначертае картата на европейската сигурност по начин, който досега беше немислим, и може да има огромни последици за Русия. Преди Путин да нахлуе в Украйна, той ясно изрази убеждението си, че НАТО се е приближило твърде много до Русия и трябва да се върне към границите си от 90-те години на миналия век, преди някои страни, които са съседни с Русия или са бивши съветски републики, да се присъединят към военния съюз.

По данни на алианса Русия споделя сухопътна граница от около 755 мили с 5 държави членки на НАТО. Присъединяването на Финландия би означавало, че една държава, с която Русия има обща граница от 800 мили, ще се присъедини официално към САЩ във военно отношение. Това не само би било лоша новина за Кремъл, но и присъединяването на Финландия би било доста полезно за НАТО. Въпреки сравнително малкото си население Финландия е сериозна военна сила, която от десетилетия насам неофициално е в съюз със Запада. В продължение на десетилетия армията на страната използва оборудване, закупено от САЩ, което е съвместимо със съюзниците от НАТО, което означава, че тя може лесно да се присъедини към мисиите на НАТО, ако реши да го направи.

Реакцията на Русия

Разбира се, съществуват опасения относно това как Русия може да реагира на желанието на Финландия да се присъедини към НАТО. Марти Кари, който преди това е работил като помощник-началник на отбранителното разузнаване на Финландия, заяви пред “CNN”, че Русия вече е започнала кампания за дезинформация срещу нея.

Основната теза на Русия е, че Финландия е нацистка страна, защото през Втората световна война сме се борили срещу Съветския съюз заедно с нацистка Германия.„, твърди Кари, като прогнозира, че Русия може да наруши въздушното пространство на Финландия и да наруши дейността ѝ по море, включително корабоплаването, както и да засили разузнавателните си операции срещу страната.

Въпреки опасенията относно това какво ще се случи в междинния период, когато Финландия няма да бъде защитена от членството си в НАТО, а ще води преговори, много високопоставени лица споделиха пред „CNN“, че очакват членовете на алианса, по-специално Обединеното кралство и САЩ, да гарантират сигурността на Финландия в рамките на този процес. Все пак нищо не е сигурно, докато Финландия не направи първата крачка и не обяви намерението си. Въпреки това, с общественото одобрение, политическата подкрепа и с това, че Русия дава всички основания на още една от съседките си да се присъедини към омразния ѝ съперник, вече няма съмнение, че опитът на Путин да намали влиянието на НАТО в Европа се провали, при това грандиозно.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments