Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви по-рано днес, че утре Финландия официално ще стане 31-ият член на най-големия военен алианс в света. Русия на свой ред отправи предупреждение, че ще засили отбраната си в близост до общата им граница, ако НАТО разположи военни сили, принадлежащи на неговия най-нов член, предава „APNews“.
„Това е историческа седмица. От утре Финландия ще бъде пълноправен член на алианса“, заяви Столтенберг пред репортери в навечерието на срещата на външните министри на НАТО в Брюксел. Той допълни, че се надява Швеция също да успее да се присъедини към НАТО през следващите месеци.
Бившият норвежки министър-председател обяви, че утре следобед за първи път финландското знаме ще бъде издигнато „тук“, в централата на НАТО. По негови думи това ще бъде благоприятен ден за сигурността на Финландия, за сигурността на скандинавските страни и за НАТО като цяло. Столтенберг коментира още, че Турция, последната страна, която ратифицира членството на Финландия, ще предаде официалните текстове на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен в рамките на утрешния ден, а след това Финландия ще бъде поканена да направи същото.
На церемонията ще присъстват финландският президент Саули Нийнистьо и министърът на отбраната Анти Кайконен, както и външният министър Пекка Хаависто.
Заместник-министърът на външните работи на Русия Александър Грушко заяви, че в отговор на присъединяването на Финландия към НАТО Москва ще засили отбраната си, ако е необходимо.
„Ще подсилим военния си потенциал на запад и на северозапад. В случай, че бъдат разположени сили на други членове на НАТО на територията на Финландия, ще предприемем допълнителни мерки за гарантиране на военната сигурност на Русия“, коментира Грушко.
Решението за присъединяването на Финландия към военния съюз е напът да се осъществи точно след като финландските избиратели дадоха тласък в подкрепа на консервативните партии на изборите през уикенда, лишавайки министър-председателката с леви политически възгледи Сана Марин от още един мандат. Самата Марин подкрепя присъединяването на страната към НАТО.
Страхувайки се, че могат също да станат обект на атака след инвазията на Русия в Украйна преди година, скандинавските съседи Финландия и Швеция се отдръпнаха от традиционните си позиции на военен неутралитет, за да потърсят закрила под „чадъра за сигурност“ на НАТО. Всички 30 съюзници подписаха, че одобряват протоколите за присъединяване на Финландия и Швеция. Турция и Унгария забавиха процеса с месеци, но в крайна сметка отстъпиха по отношение на Финландия.
Турция обаче настоя за гаранции и уверения от двете страни, особено по отношение на борбата с екстремизма. Исканията на Унгария до този момент не са изрично формулирани. НАТО трябва да постигне единодушно съгласие за присъединяването на нови членове. Представителите на НАТО също така се надяват да привлекат Швеция в състава на НАТО преди срещата на президента на САЩ Джо Байдън с колегите му от алианса, която ще се проведе в литовската столица Вилнюс на 11-12 юли.