Колкото хората ставаме по-мобилни и дигитализирани, толкова по-уязвими сме в най-различни направления. Всеки човек в своя смарфон има по няколко приложения за чатове, срещи, електронни пощи и други. Отделно ползва и подобни системи в други свои компютърни устройства.
Международно изследване показва огромен ръст на кибератаките, разказват от „БНТ“. Проучването сочи, че 53 на 100 от компаниите в 18 страни, смятат, че усещането за сигурност в мрежата е твърде измамно. 3 от всеки 10 компании са застрашени от кибератака поне веднъж дневно.
Най-голям е процентът с фишинг атаките, изразяващи се в подвеждащи имейли, представени като такива от банкова или друга институция. Тези онлайн измами, макар и на пръв поглед да са безобидни, са се вдигнали 10 пъти само в рамките на година.
Пламен Тошев, управител на компанията за киберсигурност, коментира, че осъзнаването на заплахата, до което стигат все повече фирми, е добър знак. То е първата стъпка в посока предприемане на мерки за защита, вярва специалистът.
По негови думи фишинг атаките са най-масовите нарушения на киберсигурността за компаниите. Има два начина да се справим с тях. Единият е да имаме инсталиран имейл софтуер за протекция. Другият е да ползваме многофакторната идентификация, при която имаме един код, освен поставената от нас парола, разясни още експертът.