Противоречив нов законопроект, който ще попречи на технологичните компании да блокират акаунти на политици, вече е бил одобрен от двете камари в законодателния орган на Флорида. Сега предстои законопроектът да бъде подписан от съюзника на Тръмп, губернатора Рон ДеСантис, предава „BBC“.
Понастоящем законодателството позволява на платформите да блокират акаунти, но само за 14 дни, а според новото решение технологичните гиганти могат да получат глоба в размер на 250 000 долара на ден за нарушаване на закона. „NetChoice“, организация, която популяризира свободното изразяване в интернет, се обяви против промените в законодателството, предложени миналия месец.
Както е известно, бившият президент на САЩ Доналд Тръмп получи забрана да използва профила си в Twitter, Facebook и YouTube след обвиненията срещу него, че е подбудил смъртоносните бунтове на територията на Капитолия през януари. Откакто напусна президентския пост, Тръмп прекарва голяма част от времето си във Флорида, като усилено се твърди, че той е близък с Рон ДеСантис, както и с други високопоставени републиканци, които участват в управлението на местно ниво. Критиците смятат, че това е повлияло на законодателното решение, като се опасяват, че спорният нов закон може да предизвика непредвидени последици.
Миналия месец Стив Делбианко, изпълнителният директор на „NetChoice“, изрази открито недоволството си срещу законопроекта: „Представете си, ако правителството наложи разпоредба една църква, която има своя страница в социалните медии, да разрешава свободното публикуване на коментари на потребители или реклами от трети страни, насърчаващи абортите.“
Въпреки че законопроектът беше приет в Камарата и Сената на щата в четвъртък, вероятно технологичните компании ще оспорят това решение в съда, тъй като според тях законопроектът нарушава правата, дадени по силата на Първата поправка в конституцията на страната.
През февруари губернаторът Рон ДеСантис заяви, че „Big Tech“ се опитва да прилича все повече на Big Brother“. Въпросният законопроект включва клауза, която освобождава от спазване на разпоредбите компания, която притежава и управлява тематичен парк или развлекателен комплекс, което позволява на „Disney“ да продължи да извършва дейността си по същия начин, както досега. В САЩ Флорида е едно от местата, където се намира паркът „Disney World“.
Според информация на местния телевизионен канал „NBC“ някои законодатели смятат този ход за лицемерен. „Ако Facebook си закупи тематичен парк, това ще ни попречи ли да регулираме какво се случва във Facebook?“, коментира Андрю Лърнд, демократичен член на Камарата на представителите на Флорида.
„В случай, че компанията е закупила тематичен парк и му е дала името „Zuckerland“, като той е действително се вписва в определението за „тематичен парк“ съгласно устава на Флорида, тогава наистина ще попречи на регулирането.“, твърди в отговор републиканският представител Блез Инголия.