Официалното мото на Европейския съюз /ЕС/ е „обединени в многообразието“, пише „Politico“.Този оптимистичен лозунг може да се използва и за описание на топлите отношения между Урсула фон дер Лайен и Антониу Коста, които лидерите на ЕС подкрепиха в четвъртък за следващи председатели съответно на Европейската комисия и на Европейския съвет.
Това е рязко отклонение от последните пет години на Фон дер Лайен, които бяха изпълнени с кавги с настоящия ѝ колега от Европейския съвет, белгиеца Шарл Мишел. От координирането на маршрутите на международните пътувания, така че да не се припокриват, до провеждането на срещи с чуждестранни високопоставени лица – отношенията така и не им се получиха. През последните седмици офисите на институциите на блока бяха изпълнени със слухове, че Мишел се опитва да свали фон дер Лайен, като предложи гръцкия премиер на нейно място. Това създаде напрегната, нефункционална среда за сътрудничество между две от най-важните институции на ЕС, докато те се ориентираха към глобална пандемия и най-голямата война в Европа след Втората световна война в съседна Украйна.
В навечерието на срещата на върха в четвъртък преговарящите, представляващи двете най-големи политически семейства в Европейския парламент – Европейската народна партия и социалистите – се споразумяха за нова комбинация, която най-накрая може да внесе мир в брюкселския балон. Фон дер Лайен получи зелена светлина да се кандидатира за втори мандат като председател на Комисията, а Коста беше избран за заместник на Мишел.
„Фон дер Лайен и Коста са обвързани“, твърди един от служителите на ЕС, който, както и други цитирани в този материал, получи анонимност, за да обсъжда висшето ръководство на вропейския съюз.
Това е и динамика, която действа сред негласните и неписаните правила около висшите длъжности в ЕС. Обикновено 27-те държавни и правителствени ръководители вземат предвид географското, политическото и половото разнообразие при назначенията си на тези длъжности. В случая с фон дер Лайен и Коста служителят заяви, че „екипната работа“ на фон дер Лайен и Коста работи, защото спазва тези критерии.
„Тя е жена, която принадлежи към [Европейската народна партия] и идва от Севера, а той е социалист, който представлява Юга“, добави служителят.
Министър-председателят на Естония Кая Калас, която правителствените ръководители на блока избраха за върховен дипломат на ЕС, допълва микса, като представлява източноевропейските либерали.
„Така всички са доволни“, заключи дипломатът.
Пандемичната двойка
Въпреки крайно различния си профил двамата политици изглежда се разбират и се радват, че са част от пакетна сделка.
След обявяването на Съвета в четвъртък и двамата се развълнуваха, докато говореха един за друг. Коста заяви, че се радва да бъде част от екипа с фон дер Лайен, докато тя говори дълго за неговия професионализъм и чувство за хумор.
Фон дер Лайен, потомка на дълъг род северногермански юристи и държавни служители, е лекар, който сравнително късно започва да се занимава с консервативна политика. След рокади като министър на отбраната в Берлин, тя неочаквано бе издигната до председател на Комисията през 2019 г. благодарение на задкулисна сделка, сключена от френския президент Еманюел Макрон и тогавашния германски канцлер Ангела Меркел.
Коста, юрист от индо-португалски произход, е социалист, който през целия си живот е започнал да се занимава с местна политика в Лисабон и постепенно си е проправял път към върха. Като португалски министър-председател той ръководи излизането на страната от финансова разруха. Осемгодишното му управление на страната обаче завършва със скандал, като внезапната му оставка е в разгара на разследване за търговия с влияние.
Въпреки че принадлежат към съперничещи си политически партии, фон дер Лайен и Коста изглежда са водили кампания един за друг в навечерието на утвърждаването им в Съвета.
В интервю за „Politico“ по-рано тази година Коста се изказа ласкаво за фон дер Лайен, която той определи като „изключителен председател на Комисията“, който е имал „изключителен мандат“. Коста е известен в Брюксел с това, че може да се разбира с всеки, независимо от неговия политически произход. Социалистът се сприятели дотолкова с дясноцентристката Меркел, че беше един от избраните чуждестранни лидери, поканени на прощалната вечеря, която тя организира преди да се оттегли от поста си през 2021 г. Той е един от малкото европейски премиери, които винаги са били в добри отношения с унгарския силен мъж Виктор Орбан.
Но Коста описа отношенията си с фон дер Лайен като „особено близки“ и отдаде това на работата, която са свършили заедно по време на „интензивния период“, когато Португалия изпълняваше ротационното председателство на Съвета на ЕС през 2021 г.
„Все още бяхме в разгара на пандемията, а през този период избухна войната в Украйна, така че трябваше да се справим и с енергийната и инфлационната криза“, припомни той и уточни:
„С Фон дер Лайен работихме заедно, за да преодолеем тези предизвикателства и особено за да се придвижим към стартирането на процеса на широкомащабна ваксинация в целия ЕС, който започна по време на португалското председателство.“
Разгръщането на кампанията за ваксиниране изглежда е било от решаващо значение за затвърждаването на добрите отношения между двамата политици. Фон дер Лайен беше заложила репутацията си на това, че до края на лятото на 2021 г. 70 % от възрастните в ЕС ще бъдат напълно ваксинирани, и беше подложена на сериозен натиск да го изпълни. Коста постави себе си и държавните служители, свързани с председателството на Съвета на неговата страна, на разположение на председателя на Комисията, за да гарантира, че тя ще постигне тази цел.
В годините след това фон дер Лайен може би с удоволствие си спомняше за готовността на португалския политик да работи заедно, когато се мъчеше да съжителства с белгийския си колега от другата страна на Rue de la Loi.
Въпреки че между Комисията и Съвета винаги е имало известно напрежение, предишните титуляри на най-високите постове са полагали целенасочени усилия да бъдат продуктивни заедно. Жозе Мануел Барозу и Херман ван Ромпой например се срещаха на обяд всяка седмица. Но фон дер Лайен и Мишел така и не успяха да постигнат такива сърдечни отношения. Съобщава се, че лидерите на ЕС са взели предвид тази токсична динамика, когато са обсъждали имената за пакета от висши длъжности този път.
Мир в наше време?
У дома, в Лисабон, Коста отдавна демонстрира способността си да избягва драмите и да работи добре с политическите си колеги. По време на осемгодишния си мандат като министър-председател социалистическият политик умело избягваше конфронтациите с харизматичния президент на Португалия Марсело Ребело де Соуса, експерт по конституционно право и бивш телевизионен коментатор с талант да прави противоречиви изказвания.
Умението на Коста да избягва конфронтации в Брюксел също е добре известно, а популярността му сред другите правителствени ръководители го превърна в ранен фаворит за поста в Съвета. Всъщност интересът към неговата потенциална кандидатура рязко контрастираше с този към датския министър-председател Мете Фредериксен, чието име също се спрягаше за поста, но която предизвикваше далеч по-малък ентусиазъм сред европейските си колеги.
Дори след оставката на Коста през ноември миналата година европейски лидери като германския канцлер Олаф Шолц настояваха Коста да остане в списъка на кандидатите за председател на Съвета. Мнозина видяха в избора му да бъде един от основните говорители на церемонията на Комисията в чест на покойния Жак Делор през февруари опит на самата фон дер Лайен да гарантира, че ще остане видим на ниво ЕС.
Председателят на Комисията може да спечели всичко, ако има ценен партньор в Съвета, който е способен да постави началото на нов период без публични инциденти, които да се отразят негативно на институциите на ЕС. Но постоянното му оставане на поста може да бъде застрашено, ако преназначаването на фон дер Лайен бъде осуетено при гласуването на нейната кандидатура в Европейския парламент, което ще наруши деликатния баланс между кандидатите за висшите длъжности.
Лидерите на ЕС назначиха Коста за първоначален мандат от две години и половина като председател на Съвета. Въпреки че всички негови предшественици са изпълнявали длъжността два последователни мандата – заемайки я общо пет години – португалският социалист може да има затруднения да остане на поста, ако фон дер Лайен се провали в стремежа си да остане на поста.
„Трудно би било да я заменим с друга жена член на ЕНП от Северна Европ“, потвърди дипломатът, който твърди, че ако алтернативният кандидат е мъж политик от юга, това би подкопало шанса на Коста да бъде председател на Съвета за два мандата.
„Това е пакетна сделка“, настоява дипломатът, намеквайки, че политическият брак между германския консерватор и португалския социалист ще бъде за добро или за лошо.