Фондовите пазари падат стремглаво надолу в страните, в които се отчита рязък скок в случаите на коронавирус, съобщава “Sky News”. Изданието предполага, че засилващата се вълна на заразата подсилва инвеститорски опасения, че коронавирусът ще причини много икономически щети по целия свят.
Японският индекс Nikkei подведе привържениците на борсата в Азия за една нощ – с повече от 2%, тъй като властите съобщиха, че жена, която преди това е била лекувана и обявена за чиста от COVID-19, е излязла с положителен резултат за заразата за втори път.
Южна Корея отчете най-големия си дневен скок в случаите на вируса, оставяйки своя индекс KOSPI в силно червено.
Новините за първия потвърден случай на COVID-19 в Калифорния, който не е свързан с пътуване в чужбина, също се прикриха.
FTSE 100 в Лондон отвори почти 2% надолу, като възобнови разпродажбата тази седмица, която пое вдъхновение в сряда, въпреки силната нестабилност.
Акциите на пътуванията и на авиокомпаниите отново претърпяват най-големи поражения – например EasyJet губи 8% от акциите си, а круизният оператор Carnival – 5%.
Водещ сред участниците беше рекламна група WPP, след като тя отчете рязко забавяне на продажбите.
Прогнозата за американските индекси също беше, че ще се отворят в четвъртък следобед, като Dow Jones Industrial Average и S&P 500 в момента се очаква да загубят около 1% от стойността на акциите си.
Прогнозите предполагат, че повече от 3.6 трилиона долара (2.8 трилиона паунда) са изтрити от стойностите на глобалния дял между понеделник и сряда тази седмица – най-вече това е следствие от притеснения от щетите върху икономиката в световен мащаб.
Докато Китай, втората по големина икономика в света, беше широко похвалена от здравните експерти за усилията си да овладее огнището през тази година, това доведе до огромни разходи за производство на електроенергия.
Последваха много затворени фабрики и ограниченията за движение оставят бизнеса в застой, като се борят да осигурят доставките, когато производството бъде в състояние да се възобнови.
Изследователската консултантска компания Capital Economics прогнозира растежа на Китай да се свие тази година, от нива около 6%, генерирани през последните две години.
Нейният главен икономист от Азия Марк Уилямс и старшият икономист от Китай, Джулиан Еванс-Причард, написаха:
“Колкото по-дълго продължава върлуването на коронавируса, толкова по-вероятно е някои фирми да не могат да плащат на работниците и ще трябва или да намалят заплатите, или да уволняват персонал, или пък да затворят изцяло”.
Инвеститорите търсят сигурни убежища на фона на страховете в Европа и Съединените щати, които са на път да последват Азия. Двата континента ще бъдат принудени да въведат пагубен контрол, за да се справят с вируса.
В момента златото се търгува на нива, които не са наблюдавани от 2016 г., а доходността на 10-годишните държавни облигации в САЩ също достигна нови рекордни ниски нива в четвъртък.
Цените на петрола също се сриват при търговията със суров петрол Brent при 52 долара за барел поради опасения от спад в търсенето.
В допълнение към скока на някои суровини на фона на случаите на коронавирус, все по-голям брой международни фирми отчитат финансово въздействие.
Microsoft заяви в сряда вечер, че веригата на доставките се връща към нормалното си състояние “с по-бавни темпове, отколкото се очакваше”, след като приключиха забраните от Китай.
В четвъртък Азиатската банка “Standard Chartered” призна, че ключовата цел на приходите ще отнеме повече време, заради контрола върху вирусите.
John Menzies, регистриран в Обединеното кралство бизнес с авиационни услуги, оцени печалбите си между 6 милиона паунда и 9 милиона паунда годишни заради вируса, но добави, че се основава на предположението, че най-лошото ще приключи до юни.
Редица фирми в Обединеното кралство призовават работниците да избягват офиса и да работят от вкъщи, въпреки че на този етап официалният съвет на правителството е фирмите да предприемат разумен подход, тъй като огромното мнозинство от евентуалните случаи на COVID-19 се оказват с отрицателна проба.
Превод: Диана Тодорова