Фотосоларен парк над „Арена ОЗК“: Как бургазлии могат да инвестират и да изкарат повече от банков депозит?

0
117

Парк Арена ОЗК в Бургас

На 1 юни ще бъде представен проект за създаване на Енергийна общност-Бургас. Това стана ясно по време на пресконференция, свързана с форума „Дни на енергийната ефективност и зелената енергия“. По този повод изпълнителният директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект д-р Драгомир Цанев разкри:

„Става въпрос за една инвестиция във фотосоларен парк, която ще е на покрива на парк „Арена Бургас“ – плувният басейн. Прекрасно място, който има постоянна нужда от енергия, а този парк може да задоволява около 80% от цялата енергия, която е необходима на басейна. Това е един прекрасен показател. И над 80% от пък от енергията, която се произвежда ще бъде използвана за нуждите на парка. Всички граждани ще бъдат поканени заедно с общината да инвестират в покупката на оборудването и срещу тази инвестиция ще получават годишни дивиденти, които са сравнително по-привлекателни от един типичен банков депозит – така че има финансов интерес. Никой няма да забогатее от това. Въпросът е че всички, които ще се включат, ще имат знания от първа ръка – как се прави това нещо, как се инвестира в слънчева енергия. Второ ще могат да общуват помежду си, да си споделят добри практики и ще могат да търсят продължение на този проект, защото си говорим с общината не само за фотоволтаични паркове, но и за споделена електромобилност, за зарядни станции и много други неща, които могат да се свържат с тези нови технологии.“

Спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“
Спортен комплекс „Парк Арена ОЗК“. Снимка: Община Бургас

В събота ще бъде представен бизнесплан за това какви са сроковете на възвръщаемост за тази инвестиция. Д-р Цанев сподели подробности: „Всеки гражданин ще може да участва с вноска между 750 и 10 000 лева, срещу която ще получава фиксиран лихвен процент от 3%. Тоест, ако някой даде 10 000 лева – всяка година ще получава по 1300 лева. В края на този 10-годишен период той ще е получил 13 000 лева срещу тази инвестиция, което сравнено с банков депозит е добра идея.“

Експертът подчерта, че Община Бургас също има голям интерес, защото първо ще получава енергия, която влиза директно за нуждите на нейния обект и второ – при приключването на този 10-годишен период тази инсталация остава изцяло за нея, тоест за 15 години ще има изцяло приход за общината.

Д-р Цанев потвърди, че в Габрово вече има подобна енергийна общност, която работи по този модел.

Зам.-кметът по строителство, инвестиции и регионално развитие Чанка Коралска добави, искат да направят бургазлии съпричастни към проекта. По думите й засега е отворен предимно за граждани, но не мисли, че ще има пречка и за юридически лица да се включат. Тя подчерта, че Община Бургас е водеща, за да имат сигурност и гражданите. Коралска отчете, че целта е да се съберат около 400 000 лева.

Ще разширяваме енергийната общност и с нови инициативи, каза в обобщение тя.

Над 50 000 нови строителни работници са нужни, за да се посрещнат нуждите на сектора

 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments