Франция говори строго за войната в Украйна, но търгува с руски газ

0
93
Природен газ
Природен газ. Снимка: Pixabay

Думите нямат никаква стойност, ако не са подплатени от действия. Напоследък това недоволство се разпространява активно в цяла Европа, тъй като нови данни разкриват, че Франция продължава да търгува с руски газ, докато президентът Еманюел Макрон открито се изявява като един от най-върлите защитници на Украйна, пише „Politico“.

През първите три месеца на тази година доставките на руски втечнен природен газ за Франция са нараснали повече, отколкото за която и да е друга държава в ЕС в сравнение с миналата година, сочат данни, анализирани от мозъчния тръст „Centre for Research on Energy and Clean Air“ /CREA/, предоставени за преглед от „Politico“. Данните показват, че от началото на годината страната е платила над 600 млн. евро на Кремъл за доставки на природен газ, което бързо доведе до призиви към Франция да ограничи нарастващите си покупки.

„Не може Франция, от една страна, да казва, че трябва да бъдем строги с Русия заради войната в Украйна, а от друга, да ѝ плаща щедро“, твърди дипломат от една от страните от ЕС, който помоли за анонимност, за да говори откровено.

Все по-активната търговия на Франция с природен газ от Русия се осъществява точно в момент, когато Макрон се опитва да заеме по-твърда позиция в подкрепа на Киев, две години след като Москва за първи път започна пълномащабна инвазия в съседната страна. Миналия месец френският лидер заяви, че не изключва възможността за изпращане на френски войски в Украйна и призова съюзниците си да не бъдат „страхливци“, а да се обявят по-решително в защита на Киев. Изявлението му бе възприето като рязък завой спрямо предишните му призиви да не се „унижава“ руският президент Владимир Путин. В своя защита Франция твърди, че купуването на газ е необходимо, за да се запазят стабилни доставките за домакинствата в цяла Европа, като наред с това изтъква и, че е обвързана с дългосрочно споразумение с Русия, чието прекратяване е сложно в юридически аспект.

Въпреки това, критиците настояват, че Париж може да направи повече, за да намали покупките на този продукт, като се аргументира със съпротивата на националната енергийна компания „TotalEnergies“. При всички случаи вносът разкрива отслабващите усилия на ЕС да ограничи приходите на Русия от изкопаеми горива, които съставляват почти половината от нейния бюджет, тъй като Москва намира все по-креативни начини да заобикаля съществуващите мерки, а санкциите на ЕС все още не се прилагат изцяло.

Прекъсване на отношения с Франция

В рамките на няколко месеца след пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г. ЕС представи план за прекратяване на зависимостта на блока от вноса на изкопаеми горива от Москва до 2027 г. До момента този план до голяма степен е приложен. Въпреки че някои държави в ЕС продължават да купуват ядрено гориво и някои видове петрол и природен газ по тръбопроводи от Русия, блокът намали зависимостта си от енергийните продукти на Москва с около две трети и наложи пълна забрана за внос на въглища и петрол по море.

Подобни усилия за прекратяване на вноса на втечнен природен газ обаче се оказаха неуспешни. Въпреки че горивото е съставлявало само пет процента от потреблението на газ в ЕС през изминалата година, страните от ЕС са платили на Москва над 8 млрд. евро за износа му, според нов доклад на CREA, публикуван тази седмица. Франция далеч не е единственият виновник за това. Данните за корабоплаването показват, че поне девет държави от ЕС продължават да купуват руски втечнен природен газ, но Франция е начело на блока както по отношение на абсолютните обеми, внесени през 2024 г. – общо 1,5 млн. тона, така и по отношение на увеличението на покупките в сравнение със същия период на изминалата година.

Белгия, Испания и Нидерландия – трите най-големи купувачи на руски втечнен природен газ след Франция, заявиха, че биха подкрепили прилагането на нови стъпки за намаляване на търговията с тези покупки, но изтъкнаха, че всички страни от блока трябва да действат единно. Междувременно Литва дори предложи налагането на пълна забрана на руския втечнен природен газ. До момента обаче, Париж до голяма степен остана пасивен към предприемането на подобни действия. Всъщност френският министър на икономиката Бруно Льо Мер дори защити продължаващите покупки на руски природен газ. По негови думи прекратяването на зависимостта на Франция от руския природен газ трябва да се извърши постепенно, за да се избегне твърде негативното въздействие върху пазара и скок на цените. Този аргумент не е убедителен за анализаторите в областта на енергетиката, които са скептично настроени към твърденията, че отказът от руски газ ще доведе до изключително силно сътресения на пазарите.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments