Президентът на Франция Еманюел Макрон беше обвинен, че се е поддал на влиянието на винопроизводителите, като не е подкрепил инициативата за така нареченият „Сух януари“, която предвиждаше въздържание от консумация на алкохол в рамките на този месец, съобщи „BBC“.
Петдесет специалисти по пристрастяването написаха отворено писмо по-рано тази седмица, в което изразиха съжаление за липсата на правителствена подкрепа за кампанията за забрана на пиенето на алкохол след празниците.
„Доверието ни в правителството за провеждане на последователна и решителна политика срещу алкохолизма е сериозно застрашено,“, гласи част от писмото.
В писмото си до вестник „Le Monde“ лекарите твърдят, че така нареченото Défi de janvier (Януарско предизвикателство) се е превърнало в популярна социална проява, откакто е било въведено от Обединеното кралство, като успехът му там е бил постигнат въпреки липсата на подкрепа от страна на правителството.
Няколко министри действително се дистанцираха от призива за месец без алкохол, като изтъкнаха, че предпочитат да насърчават умереността при консумация, а не пълния отказ от алкохол. Министърът на земеделието Марк Фесно заяви, че общият спад на консумацията на алкохол във Франция – със 70 % през последния половин век и със 7-10 % само през изминалата година, прави кампанията „Сух януари“ неуместна и натрапчива.
„Не мисля, че французите имат нужда да получават уроци от когото и да било. На хората им е омръзнало да им се казва какво да ядат, какво да пият, как да пътуват. Трябва да се уважи правото на всеки да живее както иска,“, каза още Фесно.
„Бих бил много подозрителен, ако чуя, че правителството казва на хората как да живеят в продължение на един месец,“, сподели бившият министър на здравеопазването Орелиен Русо, когато в началото на декември, преди да подаде оставка, го попитаха дали ще се присъедини към инициативата.
За критиците всички тези реакции са признак, че правителството, по примера на президента Макрон, е решило, че е по-важно да не се засяга негативно влиянието, което винопроизводителите имат в страната, отколкото да се насърчава доброто здраве. Поддръжниците на концепцията от своя страна твърдят, че Франция все още е четвъртият по големина потребител на алкохол в Европа и че алкохолът е причина за над 40 000 смъртни случая във Франция всяка година.