Франция е обявила на своите колеги от Европейския съюз тази седмица, че е против започването на преговори за членство със Северна Македония и Албания за момента, казаха за „Ройтерс“ дипломатически източници, хвърляйки сянка върху амбицията на страните да се интегрират с останалата част от Европа.
Повече от половината от 28-те държави-членки на ЕС, както и нейните висши служители в Брюксел, настояват да възнаградят двете балкански държави за реформите, като се съгласят да започнат преговори за присъединяване.
Те предупреждават, че Русия, Китай или Турция могат да се възползват от „стратегически вакуум“ в проблемния регион, ако ЕС не успее да поддържа осезаеми перспективи за страните там.
Според Париж ЕС е изправен пред твърде много предизвикателства в момента, за да пусне още две държави от Балканите – регион, все още белязан от войните, водени през 90-те години, и борбата с престъпността и корупцията.
Франция казва, че ЕС трябва първо да се реформира отвътре, за да се справи с по-голяма енергичност и единство пред предизвикателствата като изменението на климата и миграцията и, че двете държави трябва да извършат по-нататъшни реформи, преди началото на преговорите да бъде одобрено.
„Все още не са там. Ние ги молим да положат допълнителни усилия“, е казал френски служител. „Преговорите не могат да започнат през октомври 2019 г., ще трябва да преоценяваме ситуацията някъде през 2020 г.“
Необходимо е единодушие между 28-те държави-членки за започване на преговори за присъединяване, като това решение вече се отлагаше многократно.
„Това е много разочароващо за повечето държави-членки“, е заявил дипломат от страна, която желае да отвори вратите на кандидатите от Западните Балкани.
„Северна Македония и Албания направиха много. Да, трябва да се направи още много, но откриването на преговори за членство е само първата стъпка, процесът ще отнеме години и те ще трябва да изпълнят всички критерии, преди да бъдат допуснати.“
Източници заявиха, че Холандия и Дания също са категорично против кандидатурата на Албания, след срещата на посланиците на ЕС по въпроса зад затворени врати в Брюксел в четвъртък, въпреки че холандците са сигнализирали за потенциална гъвкавост за Северна Македония.
Междувременно, депутатите в българския парламент поставиха условия на Северна Македония в размяната на подкрепа за членство в Европейския съюз. По-рано кабинетът подкрепи започването на преговори с двете държави, като постави редица условия.