Франция води натиск за санкции на Европейския съюз срещу Турция през следващия месец, за да се изпълни заплахата, отправена от блока през октомври, която обаче все още не е спечелила подкрепа от правителствата на Европейския съюз извън Гърция и Кипър, заявиха официални лица и дипломати, цитирани от “Агенция Ройтерс”.
Париж казва, че турският президент Тайип Ердоган не се е вслушал в предупрежденията на лидерите на ЕС на 1 октомври да отстъпи в спор за проучването на газ в Средиземно море или да се изправи пред последствията. Очаква се Европейският парламент в четвъртък да призове за санкции, като отхвърли посещението на Ердоган по-рано този месец заради отцепилите се кипърски турци на север от остров Кипър. По време на френско парламентарно изслушване тази седмица външният министър на Франция Жан-Ив Льо Дриан заяви:
“Турция знае какво трябва да направи. Конфронтация или сътрудничество – зависи от тях.”
Турското външно министерство разкритикува ЕС в обсъждането на санкции, като заяви, че такъв дебат не е бил полезен за никого. Франция все още не е изготвила подробни санкции, но дипломати казват, че всякакви мерки биха засегнали области от турската икономика, насочени към ограничаване на проучванията на турски въглеводороди, вероятно в корабоплаването, банковото дело и енергетиката.
Заложен е и план за разширяване на търговските преференции на Турция с ЕС, нейният най-добър търговски партньор, както и официалният ѝ статут на кандидат за присъединяване към ЕС, който Австрия казва, че трябва да прекрати. Ердоган призова за бойкот на френски стоки, което според един дипломат от ЕС не предвещава добро за по-дълбоки търговски отношения. Друг дипломат на блока заяви:
“Турция обаче е ключов партньор в много области, така че няма консенсус в Съвета (на правителствата на ЕС). Все още е твърде рано да се каже, каквото и да било.”
Франция също е в противоречие с Турция заради конфликта около Нагорни Карабах. Париж обвини Анкара в подхранване на кризата в Кавказ, обвинение, което страната отхвърля. Турция, която е член на НАТО, се плъзна към авторитаризъм, подкопавайки приоритетите на ЕС в Сирия и Либия, но остава стратегически разположен партньор, който ЕС не може да пренебрегне.
Германия, която е шестмесечното председателство на ЕС, изразява подкрепа за всякакви санкции към Турция. Берлин се надяваше да посредничи между Гърция и Турция, но беше ядосан, когато Анкара, която изтегли свой изследователски кораб, преди лидерите на ЕС да се срещнат през октомври, и започна да търси газ край Кипър миналия месец.
“Ердоган наистина е прекалил с германците”, заяви висш френски служител пред Ройтерс. И добави:
“Те изобщо не приеха добре новия кораб, който се връщаше в Източното Средиземноморие непосредствено след срещата на върха на 1 октомври.”
Нова разправия между Германия и Турция заради прихващането на турски кораб в Средиземно море тази седмица влоши и без това пропадащите отношения между Европейския съюз и Турция. Турският външен министър Мевлют Чавушоглу заяви, че качването е акт на “пиратство” и призова пратениците на ЕС, Германия и Италия да протестират, което Берлин заяви за неоправдано. Старши дипломат от ЕС каза:
“Мисля, че сега има общо разбиране, че ще има санкции. Въпросът е какво ще носи пазарът.”