Франция: Протестите срещу пенсионната реформа се разрастват

0
71
Пенсия
Снимка: pixabay

Втора вълна от протести и стачки набира сила във Франция. Недоволството е насочено срещу плановете на президента Еманюел Макрон да увеличи пенсионната възраст от 62 на 64 години. 8 големи профсъюза участват в демонстрацията на недоволство, която нарушава дейността на училищата, обществения транспорт и петролните рафинерии. В момента в цялата страна се провеждат протестни шествия, в които участват стотици хиляди граждани. В няколко град сега присъстват повече хора, отколкото на 19 януари.

Правителството на Макрон продължава да следва плановете си за пенсионни реформи, въпреки че според проучванията на общественото мнение 2/3 от гражданите са против промените, които предстои да бъдат разгледани подробно в парламента през следващата седмица. Ако не успее да събере необходимото мнозинство в полза на реформата в парламента, правителството ще бъде принудено да разчита за подкрепа както на десните републиканци, така и на депутатите от собствените си управляващи партии.

Часове преди да започне главният протест на площад „Италия“ в центъра на Париж, хиляди демонстранти излязоха на протест в Тулуза, Марсилия и Ница, както и в Сен Назер, Нант и Рен. Съобщава се, че близо 11 000 полицаи са били мобилизирани, за да поддържат обществения ред по време на демонстрациите, които се провеждат в около 200 града. Нормалната дейност на транспорта е сериозно нарушена, като в Париж се движи само един от всеки три високоскоростни влака, а само две линии на метрото без машинисти функционират нормално. По една от основните линии на метрото в столицата са регистрирани огромни струпвания на хора. Наред с това, най-малко три четвърти от работниците в големите петролни рафинерии и складове за гориво на компанията TotalEnergies са се включили в протестите, въпреки че от ръководството заявиха, че броят им е много по-малък от обявения. Електроцентралите също съобщиха за намалено производство, след като работниците обявиха стачка във водещата електрическа компания EDF.

Един от основните учителски синдикати заяви, че около 55% от учителите в средните училища са напуснали работните си места, въпреки че според правителството броят им е малко над една четвърт. Ученици от гимназиите организираха протести пред някои училища, а студенти заплашиха, че ще окупират университета „Sciences Po“ в Париж в подкрепа на стачкуващите.

Възрастта за пенсиониране във Франция е 62 години и е по-ниска от тази в повечето други страни от Западна Европа. Италия и Германия преди време обявиха, че също имат планове да увеличат официалната пенсионна възраст на 67 години, докато в Испания пенсионната възраст е 65 години, а в Обединеното кралство – 66 години. Във Франция много малко граждани имат лични пенсии, свързани с капиталови инвестиции, като понастоящем на едно лице в пенсионна възраст се падат само 1,7 работници, които плащат в общия пенсионен фонд.

Икономистът професор Филип Агион заяви, че реформите са необходими, тъй като Франция има структурен дефицит от около 13 млрд. евро, а повишаването на пенсионната възраст ще спомогне и за увеличаване на заетостта в страната.

„Това ще даде на правителството доверие да осъществи някои инвестиции в областта на образованието и здравеопазването, които трябва да се подобрят, както и повече инвестиции в иновации и екологична индустриализация,“, обясни още експертът пред “BBC”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments