Протестите и стачките срещу непопулярните пенсионни реформи започнаха отново във вторник във Франция, като полицейската сигурност беше засилена срещу опасения от насилие и предупреждения на правителството, че радикалните демонстранти възнамеряват „да унищожават, да нараняват и да убиват“, съобщава „Асошиейтед прес“.
Страховете, че насилието може да помрачи демонстрациите, предизвикаха това, което вътрешният министър Жералд Дарманен описа като безпрецедентно разполагане на 13 000 служители, почти половината от които концентрирани във френската столица.
Протестите започнаха мирно във вторник сутринта с големи тълпи в множество градове. В Париж стачкуващите железопътни работници със запалени факли и знамена нахлуха и блокираха влакови релси, обслужващи една от главните гари на столицата Гар дьо Лион.
Полицията беше подготвена за насилие по-късно през деня. Министърът на вътрешните работи заяви, че повече от 1000 радикални размирници, някои от които идват отвъд океана, могат да се включат в маршовете, планирани в Париж и другаде. Описвайки в подробности полицейските мерки, в понеделник министърът заяви:
„Те идват, за да унищожат, да ранят и да убият полицаи и жандармеристи. Техните цели нямат нищо общо с пенсионната реформа. Техните цели са да дестабилизират нашите републикански институции и да хвърлят кръв и огън върху Франция.“
Профсъюзните лидери и политическите врагове на президента Еманюел Макрон обвиняват правителството му за протестното насилие, разразило се през последните седмици, заявявайки, че неговият натиск да повиши законната възраст за пенсиониране във Франция от 62 на 64 години го е предизвикал. Критиците също твърдят, че полицейските служители са използвали прекомерна сила срещу протестиращите. Орган за полицейски надзор разследва множество твърдения за неправомерни действия от служители.
Стачкуващите железопътни работници на Гар дьо Лион маршируваха зад транспарант, който гласеше:
„Полицията осакатява. Ние не прощаваме!“
Новата вълна от протести беше 10-ият път от януари, когато синдикатите призовават работниците да напуснат и демонстрантите да наводнят улиците на нацията срещу предложението на Макрон.
Тъй като не можа да получи мнозинство в долната камара на парламента за непопулярните реформи, Макрон ги прокара чрез специално конституционно правомощие, което допълнително разпали гнева на протестиращите. Клеман Сайлд, пътник във влака на Гар дьо Лион, описа ситуацията така:
„Всички стават все по-бесни“
Мъжът сподели, че подкрепя стачките въпреки въздействието им върху транспорта и други услуги и допълни:
„Аз съм на 26 години и се чудя дали някога ще се пенсионирам.“
Друг пътник, 70-годишната Хелене Коган, сподели:
„Французите са упорити и нещата излизат извън контрол.“