Франция: Ученичка призна, че е излъгала по адрес на убития учител Самюел Пати

0
121
Учител
Снимка: Pixabay

Френска ученичка призна, че е разпространявала неверни твърдения за учителя Самюел Пати, преди той да бъде убит миналата година. Както е известно, Самуел Пати беше обезглавен през октомври, след като показа на учениците, на които преподава, карикатури на пророка Мохамед. Момичето, чиито оплаквания предизвикаха онлайн кампания срещу Пати, сега призна, че тогава дори не е присъствало в тези учебни часове, предава „BBC“.

Убийството на преподавателя разтърси цяла Франция и доведе до вълна от мемориални церемонии и шествия из страната в негова подкрепа. 13-годишното момиче, чието име засега не е официално назовано, първоначално е казало на баща си, че Пати е помолил учениците, които изповядват мюсюлманско вероизповедание да напуснат класната стая, преди да покаже анимационния филм по време на урока, посветен на свободата на словото и богохулството. Според доказателства, дадени от детето, които са отразени от френски медии, то твърди:

Не видях карикатурите, момиче от моя клас ми ги показа.“

„Тя излъга, защото се чувстваше притисната в порочен кръг, тъй като съучениците й я бяха помолили да бъде говорител на целия клас.„, обясни пред „AFP“ адвокатът, който представлява семейството – Мбеко Табула.

След разгласяването на случая бащата на момичето е подал оплакване срещу учителя и е започнал кампания в социалната мрежа по повод инцидента. Той е обявил официално името на Пати, както и името на училището, което се намира в Конфланс-Сент-Онорин, западно от Париж.

Малко след убийството от Прокуратурата заявиха, че има „пряка причинно-следствена връзка“ между онлайн подстрекателството срещу Пати и убийството му. Извършителят, 18-годишният Абдулах Анзоров, беше застрелян от полицията непосредствено след нападението. Тогава се оказа, че кампанията срещу учителя по история и география се основава на изопачен разказ за случилото се в класа дни преди това. Както обичайно е действал в подобни уроци, посветени на свободата на словото през предходните години, Пати е предупредил учениците, че възнамерява да покаже изображение на пророка Мохамед. Той е обяснил пред учениците, че всеки, който смята, че може да бъде обиден, не е длъжен да гледа.

Първоначално момичето е споделило, че учителят е помолил учениците, които са мюсюлмани, да напуснат стаята, като самото то се противопоставило на това, след което е било отстранено от училище. Сега обаче се оказва, че ученичката е била отстранена от училище в деня преди провеждането на злополучния урок поради многократни отсъствия. Детето обяснява в изтеклите си показания, че е измислило историята, за да не разочарова баща си. Самият той публикува два видеоклипа в социалните мрежи в отговор на твърденията.

В изказване в ефира на френското радио по-рано днес адвокатът на семейство Пати заяви, че семейството на момичето е знаело, че то не е било в клас във въпросния ден, както и причината за отстраняване от училище. „Този човек дойде и сега твърди, че се извинява, защото е повярвал на лъжите на дъщеря си, което ми се струва наистина подло.“, твърди Вирджини Льо Рой пред радио „RTL“.

В друг подобен случай двама университетски преподаватели получиха полицейска закрила, след като бяха обвинени в ислямофобия от недоволни студенти. Разследването беше предприето след като миналата седмица в университет в Гренобъл бяха разлепени плакати, гласящи:

„Долу фашистите от нашите лекционни зали, ислямофобията убива!“, назовавайки имената на двамата професори. Младши министърът на вътрешните работи Марлен Шиапа заяви, че животът им е в опасност и кампанията напомня на тормоза над покойния Самуел Пати.

Не можем да толерираме подобни неща.“, сподели тя.

След убийството на Пати, президентът Еманюел Макрон оказа на семейството му полагаемите почести. Изображенията на пророка Мохамед се възприемат като табу в Исляма и се считат за силно обидни от мюсюлманите. Проблемът е особено наболял във Франция заради решението на сатиричното списание „Charlie Hebdo“ да публикува карикатури на Пророка преди няколко години. Дванадесет души, които са работели в офисите на списанието, бяха жестоко убити от ислямистки екстремисти през 2015 г., след като изображенията бяха публикувани.

Атаката срещу екипа на „Charlie Hebdo“ и обезглавяването на Самюъл Пати разтърсиха дълбоко страната, в която секуларизмът е сред основните проблеми, заплашващи националната идентичност. Съгласно този принцип държавата няма право да се намесва по въпросите, свързани с религията, и следователно не трябва да ограничава свободното изразяване, за да защити чувствата на определена общност.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments