Франциск: Папите са пожизнени, оставките не трябва да стават мода

0
49
Папа Франциск
Снимка: Wikimedia commons

Папа Франциск заяви, че понтифексите, подаващи оставка вместо да управляват доживот, не трябва да се превръщат в „мода“ в Римокатолическата църква и трябва да се случват само при наистина изключителни обстоятелства, съобщава „Агенция Ройтерс“.

Коментарите, направени в лични разговори с колеги йезуити по време на неотдавнашното му пътуване до Демократична република Конго, бяха отклонение от предишни забележки, в които Франциск коментира, че по-дългата продължителност на живота и медицинските подобрения могат да превърнат пенсионираните папи в институция в Църквата.

Вестник „La Stampa“ публикува коментарите в четвъртък в статия на отец Антонио Спадаро, базиран в Рим йезуитски свещеник, който присъства на срещите и пише за тях след това с разрешението на папата.

На 2 февруари в Киншаса Франсис беше попитан за съобщения в медиите, че може да подаде оставка. Той повтори коментар, направен за първи път пред испански вестник през декември, че няколко месеца след избирането му през 2013 г. е дал на служител на Ватикана писмо за напускане, което да бъде използвано в случай, че някой ден претърпи тежко медицинско състояние, което ще го остави за постоянно в безсъзнание и неспособен да взема решения. Той подчерта:

„Това обаче по никакъв начин не означава, че пенсионирането на папите трябва да стане, да кажем, мода, нормално нещо.“

И добави:

„Вярвам, че папското служение трябва да е доживотно. Не виждам причина да не бъде по този начин… историческата традиция е важна. Ако вместо това слушаме клюки, тогава ще трябва да сменяме папите на всеки шест месеца.“

През 2013 г. папа Бенедикт, позовавайки се на крехко физическо и психическо здраве, стана първият понтифекс, подал оставка от 600 години. Той живя още близо 10 години и според най-добрите помощници е останал в съзнание до няколко дни преди смъртта си на 31 декември миналата година. Бенедикт продължи да пише и приема посетители, които понякога разкриваха казаното от него, подхранвайки консервативна, носталгична католическа фракция, недоволна от папството на Франциск.

Неговите близо 10 години като почетен папа бяха един от най-раздвояващите периоди в съвременната история на Църквата. Въпреки че Франциск често сравняваше Бенедикт да живее във Ватикана с това да има дядо в къщата, книга от най-близкия помощник на Бенедикт разкри напрежението, докато двама мъже, облечени в бяло, живееха в малкия град-държава.

Тонът на коментарите на Франциск към африканските йезуити беше в подчертан контраст с този, който Франциск използваше в миналото, когато обсъждаше възможните оставки на папи, включително самия него.

Връщайки се от Канада миналия юли, Франциск призна, че напредването на възрастта и заболяванията, включително проблем с коляното, който го принуждава да използва бастун и инвалидна количка, са го накарали да осъзнае, че трябва да намали темпото „или да реши да се оттегли“. През август той коментира, че папите, които подават оставки, са смирени.

През 2014 г. Франциск каза, че оставката на Бенедикт година по-рано не трябва да се разглежда като „уникален случай“ и че с оттеглянето си Бенедикт се е превърнал в „институция, която отвори врата, вратата на почетните папи“.

В разговора си с африканските йезуити този месец Франциск издаде, че собствената му оставка по здравословни причини „не е в дневния ми ред за момента“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments