Френският законодателен орган е изправен пред първото голямо препятствие, т.е. Франция е на политически кръстопът, обобщава „Politico“. Вземете моливите си, френски депутати. Време е за първия ви тест. Така започва статията си по темата изданието.
Днес 577-те новоизбрани членове на Националното събрание се събраха за първи път заедно в Париж, за да изберат нов председател на долната законодателна камара – четвъртата по ранг фигура във Франция. Този вот ще покаже дали оформящите се съюзи са достатъчно силни, за да предложат ново правителство.
След като постигна неочаквана победа на хаотичните предсрочни избори във Франция, левият Нов народен фронт вероятно ще осигури поста за един от своите членове.
След дни на напрегнати преговори, в които бяха предложени петима кандидати, левият алианс се съгласи да се обедини около 74-годишния ветеран комунистически депутат Андре Шасан в сряда вечерта – по-малко от 24 часа преди гласуването.
Натискът сега е върху останалите партии, които ще трябва да сключат споразумение, за да победят Шасан. Надпреварата в четвъртък ще бъде решаващ показател за желанието и способността на всяка политическа група да изгради мостове в рамките на раздробения законодателен орган, в който нито една партия не разполага с абсолютно мнозинство. Който и да успее, ще бъде на крачка от още по-голяма награда: премиерския пост и възможността за съставяне на правителство.
Кратки моменти на единство
Ръководителят на долната камара на френския парламент, който отговаря за провеждането на ежедневните дебати, се избира по тристепенна избирателна система. За да се спечели на първия или втория тур, е необходимо абсолютно мнозинство. Ако не се излъчи победител, се избира този, който получи най-много гласове на третия тур.
С подкрепата на Левия народен фронт Шасейн, който за първи път е избран за член на Народното събрание през 2002 г. и се ползва с положителна оценка от всички партии, е на път да стане следващият председател на Народното събрание. Въпреки това центристите или крайната десница биха могли да сключат тактически съюзи, за да измъкнат победата от левицата.
Мостовете се изграждат, като консерваторите предпазливо обмислят междупартийно законотворчество. Групата „Републиканска десница“, с около 45 членове, отхвърли идеята за коалиция с центристкия лагер на Еманюел Макрон, но предложи „законодателен пакет“, фокусиран върху политики, насочени към „по-добро признаване на труда и възстановяване на авторитета“. Това предложение беше добре прието от десния фланг на коалицията, подкрепяща Макрон.
„Трябва да работим с републиканската десница по актуалните въпроси“, пише напускащият министър на вътрешните работи Жералд Дарманин до членовете на групата „Възраждане“ на Макрон. Но съвместната работа по законодателството все още е далеч от съвместното издигане на кандидат за ръководител на Националното събрание. Ето какво заяви пред „Playbook Paris“ на „POLITICO“ депутатът от Зелените Бенжамен Лукас:
„Не виждам лидерът на консерваторите Лоран Вокиез да прави този подарък на Макрон.“
Въпреки че лагерът на Макрон подкрепя напускащия поста председател на Националното събрание Яел Браун-Пиве, други кандидати водят кампании на базата на способността си да работят над партийните линии. Сред тях е Шарл дьо Курсон, уважаван независим центристки депутат, който е прекарал последните 30 години в парламента и е известен със задълбочените си познания в областта на формирането на политики.
Макрон заяви, че ще назначи само министър-председател, подкрепен от „солидна, задължително плуралистична“ коалиция, като косвено изключи перспективата Новият народен фронт да управлява самостоятелно.
Гласуването в четвъртък трябва да даде ясна представа дали такава коалиция е възможна.
Френски дуел: Макрон срещу Льо Пен в борба за президентския пост