
Мощната европейска химическа промишленост е изправена пред сериозни предизвикателства, но Франция предлага план за възстановяването ѝ, информира „Politico“. Някога спряган за едно от „бижутата“ на европейското производство, през последните години химическият сектор изпадна в дълбока криза, отчасти поради рязкото повишаване на енергийните разходи.
Кризата достигна разгара си, когато дори германската компания BASF заяви миналата година, че възнамерява да направи многомилиардна инвестиция в Китай, тъй като е установила, че бизнесът на родния ѝ пазар се осъществява по-трудно.
В стремежа си да запази високо ниво на бизнеса в Европа Франция настоя Европейският съюз да обяви 15 ключови химически съединения за „стратегически“. Идеята е да се защити секторът, за да се гарантира, че Европа ще си бъде самодостатъчна по отношение на химикалите, използвани във всички области – от производството на изкуствени торове до производството на пластмаси.
Франция предупреди, че секторът е изправен пред „сериозна криза“, като изтъкна, че е бил регистриран 12-процентен спад в производството в периода между 2019 и 2023 г.. Според експерти причината за този спад се крие в нарастващите разходи за електроенергия и ожесточената или дори нелоялна конкуренция от страни извън ЕС.
Предложеният „Закон за критични химикали“ предвижда да бъдат определени 15 молекули като „стратегически“, като ги постави под етикет „стратегически проект“ на ЕС, за да им осигури достъп до финансиране. Идеята е заимствана от Закона за критични суровини, съгласно който „стратегическите проекти“ могат да се възползват от по-бързи процедури за издаване на разрешителни и допълнително финансиране, и от Закона за критичните лекарства. Тези „стратегически“ молекули ще бъдат градивни елементи за други индустрии, като вещества като амоняк и метанол ще подпомагат селското стопанство и енергетиката, а етиленът, пропиленът, бутадиенът и бензолът ще обслужват нефтохимическата промишленост.
Франция е вторият по големина производител на химикали в Европа с оборот от 108,5 млрд. евро през 2023 г., според Европейския съвет по химическа промишленост (CEFIC). Европа е вторият по големина производител на химикали в света след Китай. Според предложението законът предвижда и създаването на схеми за подпомагане на химически заводи, които се нуждаят от солидни инвестиции за декарбонизация и модернизация, както и за химически заводи, чието затваряне би застрашило европейския суверенитет в тази област. Представители на Европейския съвет по химическа промишленост приветстваха загрижеността на Франция относно химическата промишленост, но заявиха, че е необходима допълнителна работа, за да се прецизира и потвърди, че това е правилният подход.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм