Франция предупреждава за влошаване на финансовия дефицит

Мрачното предупреждение идва в момент, в който Франция се справя без правителство

0
30
Знаме на Франция
Знаме на Франция. Снимка: Pixabay

Публичният дефицит на Франция през тази година може да се окаже много по-голям от прогнозирания, тъй като страната очаква по-малко данъчни приходи, отколкото се смяташе досега, съобщава „Politico“.

Бюджетният дефицит – разликата между разходите и приходите на една държава – може да достигне 5,6% от БВП на страната вместо прогнозираните преди това 5,1%, се посочва в бележка, изпратена в понеделник от френското министерство на финансите до законодателите, отговарящи за бюджета, и получена от медията. В бележката се подчертава, че тази цифра не е официалната прогноза за дефицита на страната, а само прогнозиран най-лош сценарий.

Мрачното предупреждение идва в момент, в който Франция се справя без правителство и е подложена на засилен контрол от страна на ЕС, известен като процедура при прекомерен дефицит, за превишаване на разходите през 2023 г.

Франция вече преразгледа целта си за дефицита за 2024 г. от първоначалните 4,4% от БВП на 5,1%. Тя също така не изпълни целта си за дефицита през миналата година (5,5 % от БВП вместо 4,9 %).

Отиващото си правителство даде ясно да се разбере, че отговорността за представянето на бюджета за 2025 г. и разглеждането на плановете за разходите пред Европейската комисия в рамките на процедурата при прекомерен дефицит ще бъде на неговия наследник.

Франция трябва да изпрати в Брюксел многогодишен план за съкращаване на разходите до 20 септември, но този срок може да бъде удължен до 15 октомври. Съгласно френското законодателство правителството трябва да представи бюджета на парламента до 1 октомври.

За да ускори нещата, отиващото си правителство започна подготвителна работа, като предложи да замрази разходите на същото ниво като тази година (492 млрд. евро), вместо да ги намали значително.

Германия: Победата на крайнодясната партия всява страх за бъдещето

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments