Новото дясно правителство на Франция ще настоява пред Брюксел за по-строги правила за спиране на нелегалната миграция, заяви новият младши министър за Европа на страната Бенжамен Хадад.
В първото си интервю за пресата, откакто започна да изпълнява новата си длъжност миналата седмица, Хадад заяви пред „Politico“, че началото на втория мандат на Урсула фон дер Лайен като председател на Европейската комисия и това, което той нарече „нов законодателен цикъл“, дава възможност да се „започне обсъждане на следващата стъпка“ от усилията на ЕС за затягане на правилата за имиграция. Хадад подчерта:
„Навсякъде, във всички наши страни, отвъд разделението ляво-дясно, има силно искане от страна на нашите граждани да поемем контрола върху нашата имиграция. Това не означава да затворим границите си, а да изберем критерии за пребиваване на наша територия и да сме в състояние да изгоним онези, които не трябва да остават.“
Европа преживява нова вълна от антиимигрантски настроения, като все повече правителства призовават за по-силно прилагане на правилата за миграция на блока или, в случая с Унгария и Нидерландия, да се даде възможност за отказ от тях. Германия, най-голямата икономика в ЕС, възстанови граничните проверки по-рано този месец, за да намали незаконната миграция, което възмути много от нейните съседи.
Хадад отказа да уточни какви точно промени иска Франция, но заяви, че не трябва да има „табута“ и спомена визовата политика, чуждестранната помощ и „по-амбициозните партньорства“ със северноафриканските страни като потенциални пътища за действие. Той също така наблегна на необходимостта от „единство“ между държавите членки на ЕС и подпомагане на страните на предната линия на европейските граници, като Гърция и Италия.
„Ние сме длъжни да действаме заедно“, категоричен бе Хадад.
38-годишният бивш директор на Атлантическия съвет, базиран във Вашингтон мозъчен тръст, и депутат от центристката политическа партия „Ренесанс“ на Еманюел Макрон заяви, че макар усилията да трябва да бъдат насочени към разгръщане на мерките от Пакта за миграция и убежище, ЕС не трябва да пренебрегва страните, които искат по-строги мерки – включително самата Франция.
Борбата с нелегалната имиграция вече се очерта като ключов акцент в новото правителство на френския министър-председател Мишел Барние, което е съставено от центристи и консерватори. Барние е подкрепен от консервативната партия „Републиканците“ и центристката коалиция, подкрепяща Макрон, но за да оцелее, кабинетът му се нуждае от това крайнодясната партия „Национален сбор“ да се въздържи да подкрепи вота на недоверие.
Миналата седмица новият министър на вътрешните работи Бруно Рето, твърдолинеен консерватор, призова за „своеобразен съюз със страните [от ЕС], които искат по-строг отговор на имиграцията, за преразглеждане на европейското законодателство, което вече не е актуално“. Макар че досега Франция не е била сред страните от ЕС, настояващи за по-строги мерки, коментарите на Ретайо и Хадад подсказват, че тя се приближава към ястребската линия.
Барние, който е главният преговарящ на ЕС за Брекзит, заяви миналата неделя, че Франция се нуждае от по-твърда позиция по отношение на имиграцията. Той заяви, че корекциите могат да дойдат чрез „практически мерки“, а не чрез ново законодателство.
Ще фалират ли ТЕЦ „Марица изток 2“ и „Мини Марица-изток“, ако няма извънредно заседание на НС?