Франция трябва да намали бюджетния си дефицит с над 100 млрд. евро, за да не свърши като Италия

Добрата новина е, че Франция засега продължава да контролира собствената си съдба, коментират анализатори

0
35
Бюджет
Снимка: Pixabay

Франция трябва да намали бюджетния си дефицит със 112 млрд. евро през следващите 7 до 12 години, ако иска да избегне прекомерно задлъжняване като Италия, предупредиха по-рано днес икономисти, съветващи правителството.

Според Съвета за икономически анализи за разлика от южната си съседка, Франция все още може да избегне попадането в капана на необходимостта да харчи твърде много, за да изплати дълга си, но трябва да действа бързо, информира „Politico“.

През последния месец администрацията на френския президент Еманюел Макрон започна да внася известен ред в публичните финанси на страната след години на високи разходи, причинени от пандемията от COVID-19, и нарастващи разходи за електроенергия.

„Добрата новина е, че Франция засега продължава да контролира собствената си съдба. Дългът ни е пряко следствие от нашите бюджетни решения. Той не е механично натрупване на снежна маса, хвърлена от стръмен хълм, за разлика от Италия, където публичният дълг продължава да расте заради нарастващите лихвени проценти въпреки съкращаването на разходите, “, пишат членовете на Съвета за икономически анализи Адриен Оклер, Томас Филипон и Ксавие Раго.

В анализа на експертите се препоръчва намаляване на така наречения първичен дефицит – разликата между приходите и разходите на правителството, като това може да бъде постигнато чрез намаляване на лихвените плащания с 4% от БВП на страната през следващите седем до 12 години. Според тях по-бързото съкращаване на дефицита би повлияло негативно на икономическия растеж, а по-бавното би довело до прекалено големи разходи за изплащане на дълга. Дали тези препоръки ще бъдат взети под внимание, тепърва предстои да разберем. В момента във Франция витае смут и несигурност по отношение на това кой ще управлява нацията, тъй като лидерът ще трябва да се справи адекватно с финансовите ѝ проблеми.

Френският ляв „Нов народен фронт“ – съюз от партии, който зае първо място на предсрочните избори това лято, предложи прилагането на скъпоструващи социални мерки, включително премахване на спорната пенсионна реформа на Макрон, която повиши законовата възраст за пенсиониране от 62 на 64 години за повечето работещи граждани. По-рано тази седмица френският крайнодесен „Национален съюз“ даде ясно да се разбере, че е готов да подкрепи крайнолявата партия „Непреклонна Франция“ в опита ѝ да отмени реформата.

Заедно с още шест други държави Франция вече е изправена пред процедурата на ЕС за справяне с прекомерния дефицит заради нарушаване на правилата за публичните разходи. Финансовият министър в оставка Бруно Льо Мер вече обеща на Брюксел да намали дефицита на Франция до 3% от БВП и да спази разпоредбите на ЕС за дефицита до 2027 г. Миналата седмица Сметната палата на Франция разкритикува икономическите резултати на правителството, като обяви, че то не е успяло да намали ефективно разходите, а обещанията му за намаляване на дълга в бъдеще са „нереалистични“.

Бракониерство и липса на контрол по българското Черноморие: Защо консумираме замърсени миди?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments