Френската икономика се сви с рекордните 13,8% през второто тримесечие – представяне, което макар и по-добро от прогнозираното, остава най-големия икономически спад на Франция от Втората световна война насам. Потреблението, инвестициите и търговията в страната се сринаха от наложените ограничителни мерки за овладяване на пандемията от COVID-19 и доведоха до оставки на кабинета и политически рокади, припомня Ройтерс.
…
Свиването във втората по-големина икономика в еврозоната бе по-остро от това в Германия, където бе ограничен до 10,1%, след като немските власти успешно овладяха ръста в смъртните случаи и не се наложи да налагат толкова стриктни ограничителни мерки, колкото във Франция. Карантината във Франция бе стриктно прилагана до 11 май, като несъществени бизнеси бяха затворени, а до повдигане на мерките се стигна едва през второто тримесечие, след като кафенета и ресторанти бяха допуснати да отворят врати на 2 юни.
Икономическото свиване не бе толкова тежко, колкото прогнозираното по-рано този месец от националния статистически институт на Франция “INSEE” свиване със 17% и прогнозираното от Ройтерс свиване с 15,3%.
„Далеч не лошо представяне!“, коментира в Туитър главният икономист на “Allianz” Людовик Субран. „Очаквахме около 16% спад, но отпускането на ограничителните мерки спаси деня“.
“INSEE” също така актуализира прогнозата за спада в брутния вътрешен продукт на Франция за първото тримесечие от 5,9% до 5,3%, като се има предвид че периодът включва около две седмици под карантина, наложена на 17 март.
Това бележи третия пореден спад в брутния вътрешен продукт на страната, след като рецесията започна през четвъртото тримесечие на миналата година, когато общонационални стачки отписаха около 0,2% от националното производство.
“INSEE” обяви по-рано тази година, че очаква икономиката да се възстанови с 19% през третото тримесечие и с още 3% през четвъртото тримесечие, очаквайки икономическата активност да достигне между 1% и 6% от нивата преди кризата до края на декември.
Данните от петък сочат, че потреблението на домакинствата е спаднало с 11%, инвестициите на дружества със 17,8%, износът с 25,5%, а вносът – с 17,3%.
Спадът в строителния сектор бе особено рязък, коментира “INSEE” – с 24,1%.
Анализаторите посочиха именно застоя във френския строителен сектор като една от основните причини, поради които Германия се представи по-добре, след като строителните обекти в страната останаха отворени по време на карантината.